More

  Таткото на Данка се обрати до осомничениот откако дозна дека тој ќе го менува исказот

  spot_img

  Три месеци по исчезнувањето на Данка Илиќ во Бањско поле кај Бор, Дејан Драгијевиќ, првоосомничен за убиството на девојчето, побара повторно да сведочи.

  Работниците на „Водовод“, Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ се во притвор, а Јанковиќ неодамна го негираше делото за кое е обвинет, додека Драгијевиќ прво го призна делото и детално опиша дека го задавил девојчето.

  За овој случај, како што објавија медиумите, се појавиле нови сведоци, а експертите откриваат дали тоа може да значи и решавање на случајот.

  Милош Илиќ , таткото на Данка ја коментираше оваа ситуација за српска „Република“ :

  – Утрово прочитав дека еден од нив побарал повторно да даде изјава. Да не беа виновни веднаш ќе кажеа, а не да чекаат три месеци, ако имаат нешто човечко во себе нека кажат, на крај адвокатот го учи што да прави. Се надевам дека сè ќе биде откриено многу брзо! – изјави Илиќ.

  Илиќ нагласи и дека нема нови сознанија за истрагата и дека сè уште не добиле нови информации.

  Правната рамка за покренување обвинение за случајот е шест месеци, а веќе изминаа три од исчезнувањето на малата Данка.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img