More

  TAG

  Лукашенко

  Лукашенко: „Ќе ризикувам да предложам прекин на војната“

  Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им се на народот и на парламентот со порака, предложи да се прекинат воените дејствија во Украина и...

  Лукашенко: Случувањата во Украина се дел од големата светска прераспределба во која ќе страдаат малите држави

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави дека во моментов случувањата во Украина се дел од големата светска прераспределба, во која ќе страдаат малите држави. – Никој...

  Лукашенко уверува: Правиме се за да избегнеме војна

  Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека не очекува руската „воена операција“ во Украина да биде толку долга. Во интервју за АП, тој рече дека...

  Унија на Русија и Белорусија? Лукашенко очекува приклучување на земјите од поранешниот СССР

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко смета дека Унијата на Белорусија и Русија би можела да привлече други земји. Белорускиот претседател Александар Лукашенко смета дека Унијата...

  Лукашенко: Ќе му ја отсечам главата на секој што сака да го наруши мирот во земјата

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека владата нема да дозволи да се повторат масовните протести на опозицијата по претседателските избори во 2020 година...

  Лукашенко: Западните компании ослободија простор на пазарите во Русија и Белорусија

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека западните санкции отвораат нови можности за Белорусија и Русија бидејќи западните компании ослободија голем простор на пазарите на...

  Лукашенко зборуваше за опасноста од Трета светска војна

  Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, денеска изјави дека доколку мировниците на НАТО дојдат во Украина, постои опасност од Трета светска војна и во тој случај...

  Лукашенко: Вие ја турнавте украинската влада во војна

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека западните земји ја туркаат украинската Влада во војна, додавајќи дека Минск бил подготвен да испрати граничари на...

  Путин ги коментираше преговорите, Лукашенко жестоко ја обвини Украина

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко во петокот се сретна со рускиот претседател Владимир Путин. Путин во таа прилика се осврна и на преговорите со украинската...

  Лукашенко им нареди на белоруските експерти да обезбедат струја за Чернобил

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко им наложи на белоруските експерти да обезбедат електрична енергија за нуклеарната централа Чернобил во Украина, јави белоруската новинска агенција Белта. Украина...

  Latest news