More

  TAG

  исхрана

  Ова се апсолутно најлошите пијалоци за зависниците од шеќер

  Најлоши пијалоци за контрола на шеќерот во крвта се оние кои содржат најголема количина шеќер, а тоа се најчесто газираните пијалоци. Редовното јадење многу...

  Научниците испратија предупредување до жените кои не јадат месо

  Жените со вегетаријанска исхрана имаат поголем ризик да скршат колк подоцна во животот, покажува новото истражување. Научниците објавија дека вегетаријанската исхрана е „често поврзана...

  Што се случува во телото ако јадете овошје пред секој оброк?

  За време на летниот период и високите температури, лесната и освежителна храна е нашиот прв избор. Потоа јадеме повеќе овошје и сезонско овошје и...

  Храната што кралицата Елизабета ја јаде секој ден и тоа цели 60 години

  Правилото „без пченкарен скроб“ важи во кралската кујна.Британската кралица Елизабета Втора јаде исклучително здрава храна, па не е ни чудо што го доживеала својот...

  Колку долго може да стои тврдо варено јајце пред да се скрши?

  После Велигден, остатоците од празничните оброци често се вадат од фрижидер, а бидејќи би било добро да се фрли што помалку храна, обидете се...

  За што све е користен витаминот Ц??

  Повеќето луѓе веќе знаат колку витаминот Ц е важен за имунолошкиот систем. На телото му треба доволно витамин Ц дневно за да го поддржи...

  Latest news