More

  TAG

  европа

  Топлотен бран во Европа: Соборени повеќе јунски рекорди

  Интензивните горештини во поголемиот дел од Европа предизвикаа јунски температурни рекорди од Арктичкиот круг сè до Северна Африка. Силниот топлотен бран предизвика значително зголемување на...

  Извештај: Европа – центар за производство и дистрибуција на лекови низ светот

  Европа станува центар за производство и дистрибуција на наркотици ширум светот, особено кокаин, се предупредува во извештајот на агенцијата на Европската унија. „Пазарот на метамфетамин...

  Летото 2021 година беше најтопло. Каква е состојбата на климата во Европа?

  Службата за климатски промени Коперник денеска го објавува својот годишен европски извештај за климатските промени, кој ја испитува климатската варијабилност во 2021 година во...

  Жиралдо го контролирал бизнисот во Централна Америка, Европа, САД и Емиратите

  Во Мексико уапсен е колумбискиот наркобос Едуард Жиралдо, еден од најголемите светски дилери на дрога, информираше доцна синоќа полицискиот директор Хорхе Луис Варгас, јави...

  Путин и постави ултиматум на Европа за испорака на гасот

  Претседателот Владимир Путин во четвртокот потпиша одлука со која се бара од странските купувачи да плаќаат во рубли за рускиот гас од 1 април...

  Германија и Франција и одговорија на Русија: „Путин нема да не уценува“

  Германија и Франција во четвртокот го отфрлија барањето на Русија европските земји да го платат рускиот гас во рубли, велејќи дека тоа е неприфатливо...

  „Газпром“ тврди дека редовно испорачува гас за Европа преку Украина

  Рускиот гасен концерн Газпром во понеделникот соопшти дека редовно доставува гас за европските клиенти преку украинска територија. -„Гаспром испорачува гас преку Украина на редовна основа,...

  Во борбата против агресијата на Путин, Европа прави потези кои беа незамисливи!

  Низ континентот, но пред се во Европската Унија се прават потези кои би биле незамисливи и пред неколку недели. За неколку дена, Брисел отиде...

  Алжир подготвен да ги зголеми испораките на гас во Европа

  Трансмедитеранскиот гасовод што ги поврзува Алжир со Италија има дополнителен капацитет за зголемување на испораките на гас во Европа, изјави во неделата директорот на...

  Latest news