More

  Свекрвин јазик: Како да се грижите за ова растение и зошто е корисно за здравјето?

  spot_img

  Јазикот на свекрвата е повеќегодишно растение попознато како Sanseveria од родот Dragonfly и може лесно да се препознае по неговиот специфичен изглед на зашилени, исправени лисја.

  Идеален е за сите оние кои немаат среќа со растенијата бидејќи не треба често наводнување, а ќе донесе многу придобивки за просторијата во која се наоѓа. Сепак, треба да знаете неколку работи за ова растение.

  Како да го препознаете јазикот на свекрвата?
  Јазикот на свекрвата го нарекуваат и змиско растение, а најмногу го има во Азија и Африка, каде што е природно живеалиште. Постојат околу 70 различни видови на ова растение, а може да порасне и до 100 сантиметри засадено во тегла или до три метри кога ќе се засади на отворено во земја. Подеднакво, тој е многу издржлив, па ќе успее во секој дом, не му треба многу вода, а може да има и мали бели цветови кои мирисаат на ванила. Има исправени и цврсти листови испреплетени со жолто-зелена боја кои наликуваат на сечило од меч.

  Како да се засади јазикот на свекрвата?
  Растението се пресадува напролет со отстранување на целиот корен или може да се засади исечен лист од постоечко растение. Листот се сече на средина, во форма на буквата v. После тоа, листот (обликот на буквата v е свртен надолу) се става во вода за да се испуштат корените. Ова може да потрае и до три недели, па затоа е потребно трпение, а потоа растението едноставно се сади во земја. Идеалната почва е лабава, односно онаа за кактуси, а важно е да се користи дренажа на дното на теглата. Течното ѓубриво може да се користи и еднаш месечно од пролет до есен и е најдоброто ѓубриво за сукуленти. Растението треба да се пресадува на секои две години, односно кога коренот ќе излезе од теглата. Коренот е многу плиток, па може да се пресади во поплитки саксии.

  Како се третира јазикот на свекрвата?
  На јазикот на свекрвата не му треба многу внимание. Не треба често да се полева, само кога ќе забележите дека почвата е целосно сува. Покрај тоа, премногу наводнување може да доведе до уништување на коренот и гниење на листовите. Од друга страна, важно е растението да има доволно светлина, но не и на директна светлина. Може да напредува и на темни места, но тогаш листовите нема да бидат толку цврсти, нивната боја ќе биде потемна и нема да има цветови. Не треба да се остава на температура под 10 степени. Тие не сакаат влага и движење од место до место.

  Кои се предностите на јазикот на свекрвата?
  Една од најпознатите карактеристики е тоа што ова растение го чисти воздухот и ги отстранува токсините. Во Кина се верува дека јазикот на свекрвата ја отстранува негативната енергија и се предлага да се стави во просторија каде што луѓето често се караат. Во Барбадос, се верува дека ова растение носи пари, исто како што тоа го прави со дрвото на пари.

  Во некои делови од светот гелот со листови од свекрва се користи за ублажување на болки во увото, разни воспаленија и побрзо зараснување на раните. Сепак, треба да се внимава со оваа апликација бидејќи гелот е токсичен кога се користи во големи количини. Исто така, растението не треба да се јаде или пие и може да биде отровно за животните и малите деца.

  Заклучок
  Свекрвиот јазик е издржливо растение со интересен изглед на кое не му треба многу наводнување, а може да се развива и на потемно место. Го прочистува воздухот, а може да се користи за одредени проблеми со кожата, со претходна консултација со лекар. Не смее да се јаде или пие бидејќи во овие случаи е отровен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img