More

  Колку често треба да перете долна облека, градници, панталони…

  spot_img

  Веројатно не размислувате колку често ја перете облеката, барем не за секое парче што го носите. Но, според американскиот дерматолог Ени Гонзалес, едно парче облека сигурно не се пере речиси редовно, а можеби дури и премногу често.

  Кога станува збор за градниците, Гонзалес откри дека перењето на овие парчиња облека многу влијае на состојбата и изгледот на нашата кожа. Несоодветната хигиена на алиштата може да резултира со прилично непријатни состојби на кожата.

  „Недоволно често перење алишта може да доведе до различни прилично неповолни состојби на кожата“, вели дерматологот Гонзалес.

  Затоа, ако мислите дека можете да го продолжите животот на вашиот валкан градник за уште еден ден, размислете повторно. Наводно, оваа долна облека треба да се пере на секои три до четири носења, што може да биде „лоша вест“ доколку сте од оние кои сакаат да ја носат вашата омилена со недели.

  Градниците може да се носат три до четири пати со миење ако не сте се испотиле додека ги носевте, во тој случај правете го тоа почесто.

  Долната облека, се разбира, обично треба да се пере веднаш по едно носење. Сепак, веројатно можете да го продолжите животниот век на некои други парчиња облека.

  Маици, фустани и панталони можете да носите повеќе пати, додека, на пример, шорцевите треба да се перат почесто од маиците според дерматолог, пренесува 24сата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img