More

  Студија: Еве колку време им е потребно на жените да им здодее да имаат секс со ист маж

  spot_img

  Жените после една година се уморуваат од секс со ист маж, покажа истражувањето спроведено од научници од Универзитетот во Саутемптон и Универзитетот во Лондон.

  Студијата опфатила повеќе од 10.000 испитаници од Велика Британија, кои биле интервјуирани за нивниот сексуален живот, пренесува index.hr.

  Тие направиле анкета со 4839 жени и 6669 мажи, на возраст од 16 до 74 години. Излегува дека сексот на жените им здосадува многу порано од мажите. Во просек, според студијата, жените губат интерес за водење љубов по само 12 месеци врска со партнерот.

  34 отсто од жените и 15 отсто од мажите признале дека немаат интерес за секс
  Многумина од нив признале дека изгубиле интерес во првата година по раѓањето на детето, како и поради малите деца помлади од пет години. Тие додадоа дека честите причини за намалување на сексуалната желба и недостатокот на емоционална поврзаност со партнерот се лошата комуникација и здравствените проблеми.

  За некои жени причина било арогантното однесување на нивните партнери, но и новите тетоважи или пирсинг на телото. Како други причини се споменуваат лошите искуства во претходните сексуални односи, па дури и насилен секс. Во ова истражување, 34 отсто од жените признале дека немаат интерес за секс.

  Наместо да се концентрираат на мажот и нивната врска, некои жени се фокусираат на детето, велат авторите на студијата. За разлика од жените, само 15 отсто од анкетираните мажи изјавиле дека им е досадно сексот. Истражувањето е објавено во британскиот медицински журнал Опен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img