More

  Странски агенции за состанокот на СНС: Вучиќ се соочи со невиден притисок од јавноста

  spot_img

  Десетици илјади луѓе се очекуваат во Белград на големиот митинг за поддршка на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој се соочува со невиден притисок од јавноста по двете масовни убиства што ја шокираа нацијата, пишуваат денеска западните агенции, наведувајќи дека поддржувачите на Вучиќ се донесени во главниот град од целата земја, но и од Босна и Косово.

  Овој митинг, кој потсетува на предизборен митинг, нашироко се смета за одговор на властите на големите демонстрации кои еднаш неделно привлекуваат десетици илјади луѓе, оценува АФП и додава дека последните вакви насилни протести во Србија биле оние кои доведоа до падот на режимот на Слободан во 2000. Милошевиќ.

  Агенцијата АП наведува и дека големиот митинг на Вучиќ е донекаде засенет од новата криза во поранешната српска покраина Косово, каде што етничките Срби се судрија со косовската полиција, а Вучиќ и нареди на војската да ја зголеми борбената готовност и веднаш да се пресели на границата со Косово.

  АП, исто така, посочува дека постои широко распространет страв дека за време на денешниот митинг може да избие насилство, што потоа може да се искористи како изговор за задушување на идните протести на опозицијата, вклучително и оној закажан за утре во Белград.

  За време на митингот, Вучиќ се очекува да објави дека се повлекува од функцијата шеф на Српската напредна странка и дека ќе формира движење што ќе ги обедини сите „патриотски сили“ во земјата, но би можел да распише и парламентарни избори за септември – што е малку веројатно. да биде прифатена од опозицијата во сегашната состојба.услови во кои Вучиќ има целосна контрола над сите столбови на власта вклучително и мејнстрим медиумите, наведува американската агенција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img