More

  Стотици уапсени на пропалестинските протести низ САД

  spot_img

  Стотици демонстранти се уапсени во изминатите 24 часа додека протестите против израелското бомбардирање на Газа продолжуваат во универзитетските кампуси ширум земјата. Повеќето од демонстрациите бараа отпуштање на компании кои го поддржуваат Израел и војната во Газа.

  На Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес, каде што беше пријавено големо полициско присуство, пропалестинскиот протест беше означен како незаконски собир, рече изворот на Си-Ен-Ен. Тоа е чекор кој обично се презема пред на поединците да им се нареди да се разотидат или да се соочат со апсење.

  Во меѓувреме, на Универзитетот во Аризона, полицијата употреби топчиња од бибер и гумени куршуми против демонстрантите во средата, се вели во соопштението на Универзитетот.

  Во Њујорк, откако околу 300 демонстранти беа уапсени во текот на ноќта во вторникот на Универзитетот Колумбија и Сити колеџот, сè уште има неодговорени прашања за тоа колку од оние кои ја окупираа Хамилтон Хол беа студенти, се случува со промоции за дипломирање, постојано присуство на NYPD на кампусот и на универзитетот следните чекори.

  Градскиот колеџ во Њујорк во моментов ја испитува штетата на неколку згради и терени откако демонстрантите искршија стаклени врати, ѕидови со графити и вандализираа јавен имот во вторникот вечерта, се вели во соопштението.

  Претседателот на Универзитетот Колумбија, Минуш Шафик, се обрати до заедницата на кампусот во писмо објавено во средата, истакнувајќи дека „драстичната ескалација“ на протестите „го турна Универзитетот на работ“. Училиштето одржува завршни испити, но е целосно оддалечено за сите испити во главниот кампус, се вели во писмото испратено до студентите.

  Повеќе луѓе беа уапсени за време на пропалестинскиот протест на колеџот Дартмут во средата вечерта, според огранокот на Си-Ен-Ен, WMUR.

  Најмалку 15 лица беа уапсени на Универзитетот Фордам откако десетици демонстранти поставија камп во зградата Ловенштајн. Училиштето побара од NYPD да биде во кампусот најмалку до 22 мај.

  Околу 16 лица беа уапсени на Универзитетот во Бафало во средата вечерта по пропалестинскиот протест во северниот кампус.

  Полицијата ги предупредува оние во кампусот на УЗ дека можеби „го прекршуваат законот и подлежат на административни мерки“. Полицискиот оддел во Лос Анџелес, исто така, издаде „тактичка тревога“ низ целиот град во врска со пропалестинскиот камп во UCLA, изјави за Си-Ен-Ен извор од органите за спроведување на законот.

  Ситуацијата е драматична на универзитетите во Њу Хемпшир, Остин, Далас, Висконсин, каде полицијата уапси демонстранти.

  Околу 90 луѓе беа уапсени во средата на пропалестинскиот протест на колеџот Дартмут поради сомнение за злосторства, вклучително и навлегување во прекршок и отпор при апсењето, соопшти полицијата во Хановер, Њу Хемпшир.

  Меѓу уапсените има студенти од Дартмут и оние кои не присуствуваат на колеџот, соопшти полицијата.

  Видеото од филијалата на CNN, WMUR, покажува како полицијата ги повлекува демонстрантите еден по еден од толпата собрана на Дартмут Грин и ги приведува.

  Се слушаат демонстрантите како извикуваат „Слободна Палестина“ додека држат транспаренти и знамиња.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img