More

  Мадрид без Синер, Ѓоковиќ прв носител на Ролан Гарос

  spot_img

  Одлуката на Јаник Синер да се повлече од Мадрид опен реши две дилеми. Италијанецот повеќе не може да го измести Новак Ѓоковиќ од првото место на АТП-листата по Мастерсот во Рим, што значи дека најдобриот светски тенисер ќе ја брани титулата на Ролан Гарос од позицијата прв носител.

  Секако, ваквиот исход на турнирот во шпанската престолнина – со поразот од Карлос Алкараз – го засили Ѓоковиќ на број 1 и му олесни да остане таму по парискиот Грен слем. По којзнае кој пат се случи Новак иако не игра, најголемите ривали да не му се заканат на врвот на светот.

  Со оглед на тоа дека на Форо Италико се очекува да настапат сите најдобри тенисери, резултатите на овој стадион во голема мера ќе зависат од тоа кој ќе биде прв во светот кога глината ќе се среди на Ролан Гарос, но за очекување е Ѓоковиќ да се спротивстави на нападите, бидејќи досега играше многу подобро и од Алкараз и од Синер на овие турнири.

  Подоцна работата на Италијанецот станува полесна бидејќи Ѓоковиќ во текот на летото го брани финалето на Вимблдон и титулите на УС Опен и Синсинати, но повеќе за тоа подоцна. Ѓоковиќ одамна изјави дека број 1 повеќе не му е приоритет, па нема да направи ништо дополнително за да остане на врвот. И Алкараз брани многу поени во наредниот период, па Синер ќе има добри шанси да дојде до врвот на тениската пирамида.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img