More

  Средствата за чистење прозорци не се добра идеја: Еве како да го исчистите екранот на телевизорот

  spot_img

  Чистењето на стари телевизори кои имаат гломазни цевки со катодни зраци е слично на чистење на прозорци. Современите телевизори бараат поголема грижа. Иако сите модерни екрани може да се чистат на ист начин, ќе треба да бидете многу внимателни за тоа каков тип на средство за чистење ТВ екран користите и како, вели Џесика Ек, експерт за чистење во Институтот за чистење во Америка.

  Тој забележува дека уредот мора да се исклучи пред да се започне со чистење, не само поради безбедност, туку и за подобро да ги видите дамките на екранот.

  Користете крпа од микрофибер
  „Современите екрани можат да бидат чувствителни на притисок и лесно да се гребат, затоа моја препорака е да користите крпа од микрофибер, без разлика дали вашиот екран е LCD, OLED или плазма. Го прави притисокот на екранот порамномерен и на тој начин ја намалува можноста за гребнатини или оштетувања“, објасни Џесика.

  „Избегнувајте хартиени крпи, марамчиња и други материјали кои може да содржат влакна кои се премногу груби за екранот. Дури и ако планирате да исчистите стар телевизор, крпата од микрофибер сепак е најдобриот избор. Можете да користите и електростатска крпа“, додаде таа.

  Тој советува да не се притиска премногу при бришење на екранот, пренесува 24сата.

  „Премногу притисок може да го оштети екранот, па може да најдете изгорени пиксели следниот пат кога ќе го вклучите LCD-екранот или плазмата“, предупреди таа.

  Никогаш не прскајте ја течноста за чистење директно на екранот
  Прво испрскајте ја крпата со фина магла и дури потоа почнете да бришете. Дополнително, внимавајте каква крпа ќе одберете – внимавајте да е нова и наменета само за бришење на екранот.

  На пример, крпата за бришење дрвен мебел веќе мора да биде полна со честички од маснотии од салфетките за мебел, па може дополнително да го размачка екранот. Исто така, бришете го екранот со хоризонтални или вертикални потези, никогаш во круг бидејќи така може да останат дамки, нагласи овој експерт за чистење.

  Откако ќе го избришете со влажна крпа, избришете го екранот со сува. Исчистете ги и другите делови од телевизорот. Можете да го направите ова со правосмукалка – ставете ја на најмала моќност и користете додаток кој изгледа како четка. Ова ќе ја извлече прашината од ситните дупки во неа.

  Како да исчистите тврдоглави дамки од ТВ екранот?
  Ако на екранот останат тврдоглави дамки, обидете се да ги отстраните со многу разредена мешавина од дестилирана вода и благ детергент за миење садови.

  „Никогаш не треба да користите груби хемикалии како ацетон, толуен или амонијак. Можеби мислите дека средството за чистење прозорци би било добро, но амонијакот е главната состојка која трајно ќе го оштети екранот. Исклучок се винтиџ телевизори кои имаат стаклени екрани“, вели Џесика Ек.

  Направете свој чистач на екранот
  Иако на пазарот има различни средства за чистење екран, поевтино е да се направи нешто дома. Едноставно е. Измешајте дестилирана вода со бел оцет во сооднос 1:1, ставете ја во фино шише со распрскувач и тоа е тоа.

  Не користете вода од чешма бидејќи содржи минерали кои можат да го изгребат екранот, дестилираната вода е многу помека.

  Не заборавајте да го исчистите и далечинското
  Прво, извадете ги батериите од него и заменете го капакот. Потоа свртете го така што копчињата ќе бидат свртени надолу и протресете го за малите трошки да паднат на подот.

  После тоа, нанесете домашно средство за чистење екран на крпата и избришете го секое копче и обидете се да го зафатите просторот меѓу нив со чепкалка за заби или сува стара четка за заби.

  Можете да користите и ушни пупки – натопете ги во средство за чистење екран и избришете го секој дел од далечинското. На крајот оставете добро да се исуши и дури потоа вратете ги батериите, пишува Reader’s Digest.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img