More

  АРД за врските меѓу криминалот и политиката: „Хулигани, нарко кланови и српскиот претседател“

  spot_img

  Судењето во Белград ја држи српската јавност во неизвесност. Тоа се хулигани кои работат за моќни нарко кланови и вршат брутални убиства. Нивните врски наводно го достигнуваат врвот на државата. За ова известува и германскиот АРД.

  Пред Судот за организиран криминал во Белград сообраќаат црни полициски возила со ротирачки светла. Обвинетите – 31 маж – се внесени во зградата преку спореден влез. Тие се товарат за убиство, поседување дрога, киднапирање и трговија со оружје.

  Во судницата, тие ги заземаат своите места зад заштитното стакло, на дофат на посетителите – мускулести мажи со вратови од бикови, избричени глави и тетоважи. Водач на бандата е Вељко Беливук, водачот на хулиганите на Партизан, кои се меѓу најбруталните во Европа. Стадионот служи како место за шверц на дрога и регрутирање на нови членови на банда, пишува АРД, пренесува Дојче веле.

  Сурови убиства
  Злосторствата за кои се обвинети, наводно, ги извршил нарко-клан со корени во Црна Гора, кој со години води крвава војна со други кланови – со бројни убиства не само во Србија, туку и во неколку други европски земји.

  Кога меѓународните истражители го дешифрираа заштитениот комуникациски систем Sky ECC на почетокот на 2021 година, наидоа на ужасни фотографии од осакатени трупови. Патеката ги одведе до куќа во село во близина на Белград, во која има скриена просторија до која може да се пристапи само преку дупка во ѕидот. Внатре, меѓу другото, има машина за мелење месо, со која криминалците ги мелеле телата за подоцна да ги фрлат.

  Поврзаноста на бандата на Беливук со политиката
  Процесот во Белград сега ги открива врските на таа група со политиката. Истражувачкиот новинар Стеван Дојчиновиќ од самиот почеток го следи судскиот процес против кланот. Според него, Беливук за време на процесот изјавил дека неговата улога е „да ги поддржи демонстрациите за Вучиќ и да ги попречува протестите на опозицијата“, изјави Дојчиновиќ за АРД.

  Тој додава дека ги набројал политичките услуги што му ги побарал Вучиќ.

  Значајна улога имаше и полицаецот Ненад Вучковиќ, уште еден висок претставник на хулиганите. На една фотографија се гледа како позира со наводниот сериски убиец Беливук. Но, тој полицаец не ја контролирал самостојно групата, сè тргнало многу повеќе кон врвот, тврди Дојчиновиќ.

  Во протечената комуникација меѓу Беливук и полицаецот, до која имаа пристап новинарите на АРД, Беливук пишува дека не се плаши од ништо и дека е подготвен. Полицаецот одговара дека го знае, а и „газдата“ и „големиот газда“. За Дојчиновиќ јасно е дека „газда“ е поранешниот министер за внатрешни работи, а „големиот шеф“ е претседателот Вучиќ.

  Прашањата на АРД до претседателот останаа неодговорени. Тој не сакаше да ги коментира ниту обвинувањата против неговиот син Данило. На една фотографија Данило Вучиќ позира во прегратка со еден од блиските соработници на Беливук, кој на полицијата и е познат како член на кланот.

  „Мора да зборуваме за вклученост на државата“
  Таа сцена добро ја познава новинарката Бранкица Станковиќ. Таа во изјава за германскиот јавен сервис потврдува дека политиката користи добро организирана хулиганска сцена.

  „Тие се организирани и многу погодни за секаква злоупотреба. Тие се претвораат во гневни чопори кои го почитуваат секој повик на структурите на моќ, без разлика за што е тоа“, вели тој.

  На пример, за време на инаугурацијата на Вучиќ во 2017 година, демонстрантите беа отстранети од насилното обезбедување. Еден од обезбедувачите е идентификуван како дел од бандата на Беливук.

  Станковиќ го истражува местото на хулиганот од 2009 година и ги открива нивните врски со организираниот криминал. После тоа таа стана мета на омраза на стадионот. На натпреварот помеѓу Партизан и Шахтјор од Доњецк, навивачите се фрлаа меѓу себе и на крајот ја прободеа гумената кукла која ја претставуваше Бранкица Станковиќ, скандираа навреди и и се закануваа со смрт. Оттогаш таа е под полициска заштита.

  Тоа и го промени животот на начин што е тешко да се замисли.

  „Секојдневниот живот е неверојатно комплициран и тежок. Престанав да излегувам. За мојата безбедност извесен период се грижеа 70 полицајци. Тоа беше во моментот кога полицијата наводно дозна дека е набавена снајперска пушка за да ме убие“, изјави Станковиќ за АРД.

  Таа смета дека е важно судењето на групата на Беливук. Но, таа е убедена дека ништо нема да се промени доколку не се разоткријат структурите зад тоа и ако не се зборува за инволвираност на државата.

  Сега процесот се води против хулиганите и газдите на српското подземје. Досега на суд не се изведени политичари или полицајци.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img