More

  Совет од нутриционист: Што да јадете и пиете во топлите денови? Внимавајте со овошјето!

  spot_img

  Поради екстремно високите температури низ Босна и Херцеговина, во сила е црвен метео тревог. Температурите ќе се движат од 35 до дури 40 Целзиусови степени. Како да се заштитите, што да јадете… советува специјалистот за исхрана Маја Тубиќ Бановиќ.

  На почетокот, вели тој, најважно е да се внесе чиста филтрирана вода. Минералната вода е исто така добар избор поради губењето на минералите.

  „Можеме да правиме различни пијалоци и можеме да ја ароматизираме водата. Додадете нане што ќе не разлади или некое друго зелено растение. Лимонот и краставицата се одлични природни ароми. Важно е да не посегнувате по вештачки засладувачи. Можеме да направиме леден чај или ладно кафе“, препорачува Тубиќ Бановиќ.

  До 150 грама овошје
  За луѓето кои имаат активности на отворено, од суштинско значење е да внесуваат електролити за да ја компензираат загубата преку потење. Имаме опција, предлага тој, да направиме смути.

  Нашиот гостин предупредува дека треба да се внимава со овошјето поради шеќерот што го содржи.

  „Многу лесно посегнуваме по лубеницата и многу ни се допаѓа бидејќи не разладува. Овој начин на внесување преку свежо овошје и зеленчук е многу важен, бидејќи тие содржат врзана вода која нашите клетки лесно ја преземаат. Луѓето кои имаат глукорегулација или отпорност на инсулин треба да ја земат предвид количината на шеќер и да јадат до 150 грама овошје и да ги разредуваат соковите“, забележува специјалистот за исхрана.

  Лубеница, здравје Лубеница
  Кога станува збор за газирани пијалоци и кафе, количината е важна. Никогаш премногу, забележува тој.

  „Оној што цел живот пие кафе и ќе престане да пие поради жештината, нема да направи никаква разлика. Препорачаната доза на кафе е една до две, не треба да се надминува, а треба да се избегнува, бидејќи не дехидрира“, вели тој.

  До едно пиво на ден
  Не треба да се освежувате со алкохол, тој ве дехидрира, а воопшто не се препорачува.

  „Дневната количина не е повеќе од еден пијалок дневно за жена, односно една чаша вино и половина литар пиво за маж“, посочува тој.

  Што се однесува до храната, таа препорача што е можно повеќе зеленчук и свежа растителна храна.

  „Различни видови салати и тоа е фантастичен начин да се храните поздраво. Изборот на протеин е многу важен за да ве засити. Додадете малку бело месо или сирење, леќа од наут, соја и слично и ќе имате лесен оброк. Добри се и ладните супи, или смути, може убаво да ги комбинираме и со бобинки“, предлага специјалистот за исхрана Маја Тубиќ Бановиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img