More

  БиБиСи: Ова овошје може да спаси милиони од глад

  spot_img

  Новинарот на Би-Би-Си, Рикардо Сена, на Твитер сподели фотографија од овошјето џекфрут, кое се продава за 160 фунти (1.450 фунти) на пазарот Бороу, еден од најголемите и најстарите зелени пазари во Лондон, а цената шокираше многу корисници на Твитер.Високата цена на необичното овошје, кое кај нас го нарекуваат леб, изненади многу корисници на Твитер бидејќи неговата цена во Бразил е помала од една фунта , па многу корисници се пошегуваа дека ќе одлетаат во Велика Британија за да станат мултимилионери до продавајќи џекфрут.пишува Би-Би-Си. Во Бразил, џекфрутот може бесплатно да се отстрани од дрвјата на многу места, а повеќето се оставаат да изгние. Тогаш зошто неговата цена е толку висока во Британија?

  На цената на производот влијае и местото на продажба. Џекфрут не може да се одгледува на постудени места како што е Обединетото Кралство, а транспортот е исклучително тежок поради неговата расипливост, сезонска природа и големина.

  „Дури и во самиот Бразил, цената на џекфрут варира. Има места каде што можете бесплатно да го подигнете од дрвјата. За други, тоа е исклучително скапо. Џекфрутот е многу тежок, зрее многу брзо и има многу чудна арома која не е пријатна за секого“, изјави за Би-Би-Си Сабрина Сартори, извршен директор на Estancia das Frutasa, овоштарник со 3.000 различни видови во бразилската држава Сао Паоло. Научниците веруваат дека решението е еден од најголемите светски проблеми

  Џекфрутот потекнува од Азија и е екстремно расиплив и има краток рок на траење во продавниците, а таму каде што расте често се смета за невкусен. Сепак, во развиените земји има зголемување на побарувачката, главно од вегетаријанци и вегани кои го сметаат за алтернатива на месото бидејќи готвеното има текстура слична на говедско или свинско месо.

  Но, ако го презираат, станува премногу сладок и може да се користи исклучиво како десерт, поради што многу Британци го купуваат конзервирано во продавниците за околу 4 долари (27 куни). Сепак, многумина тврдат дека нема ист вкус.

  Друга причина за неговата висока цена на западниот пазар е тоа што е непознат за потрошувачите, па многумина никогаш не го пробале и не знаат ниту еден рецепт што може да се направи со него.

  „Многу овошје од Азија и Јужна Америка пристигнува во Европа со патнички авиони. Авиокомпаниите сега бараат производи со поголема додадена вредност за нивниот товарен простор. Џекфрутот е исклучително расиплив и тесно специјализиран, па затоа не вреди да се увезува во големи количини. Сето ова ја зголемува нејзината крајна цена“, вели Фабрицио Торес, увозник на егзотично овошје со седиште во Холандија. Позната е и како нангка, а на прв поглед изгледа како џиновско јајце од диносаурус или како вонземјанин од научно-фантастични филмови. Овошјето има силна арома која се одгледува во тропските предели и расте во делови од Јужна и Југоисточна Азија и според научниците, милиони луѓе во светот би можеле да се спасат од глад и да го решат овој глобален проблем. Богат е со растителни влакна, минерали и витамини и без масти и холестерол, што го прави исклучително здрав.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img