More

  Сокот од кисели краставички е хит: Ова се причините зошто треба да го пиете

  spot_img

  Сокот од кисели краставички е хит на американскиот пазар. Google забележа исклучително голем пораст на пребарувањата за придобивките од сокот од кисели краставички во САД.

  Сигурни сме дека многумина од вас веќе го пробале вкусот на сокот од кисели краставички, а експертите велат дека неговото консумирање има одредени придобивки.

  Ги ублажува мускулните грчеви
  Дехидрираните мажи доживеале побрзо ослободување од грчеви во мускулите откако пиеле сок од кисели краставички, според студијата објавена во списанието Medicine & Science in Sports & Exercise. Околу 1/3 чаша сок од кисели краставички беше доволен за да се постигне овој ефект. Сокот од кисели краставички повеќе ги ублажувал грчевите отколку консумирањето иста количина на вода.

  Олеснувањето се случува затоа што оцетот во сокот од кисели краставички може да помогне во брзото ублажување на болката. Оцетот може да помогне да се запрат нервните сигнали кои предизвикуваат спазам на уморните мускули.

  Прочитајте повеќе: 9 симптоми на заболување на црниот дроб кои ги гледаме на кожата

  Тоа ви помага да останете хидрирани
  За повеќето луѓе, пиењето вода за хидратација после тренинг е сосема во ред. Водата е веројатно сè што ви треба ако вежбате умерено или еден час или помалку.

  Но, друга приказна е ако вежбате напорно, вежбате повеќе од еден час непрекинато или вежбате на висока температура.

  Јадењето нешто со натриум и калиум може да ви помогне да се хидрирате побрзо. Натриумот е електролит што го губите кога се потите. Калиумот е уште еден електролит кој се губи со потење. Сокот од кисели краставички содржи многу натриум. Содржи и малку калиум. По долго потење или вежбање, пиењето малку сок од кисели краставички може да му помогне на вашето тело побрзо да се врати на нормалното ниво на електролити.

  Дознајте: Уролозите ги предупредуваат мажите да не го игнорираат овој симптом на рак на простата

  Но, популарноста на сокот од краставици често скока за време на викендите кога луѓето консумираат повеќе алкохол. Сокот од краставица е добар во борбата против мамурлакот токму поради гореспоменатите рехидрирачки својства.

  Им помага на оние кои се на диета
  Ако се обидувате да изгубите тежина, веројатно не сте премногу заинтересирани да консумирате висококалорични спортски пијалоци.

  Сепак, добра идеја е да ги надополните изгубените електролити по напорниот тренинг. Сокот од кисели краставички не содржи масти, но може да има некои калории. Може да има од нула до 100 калории на 1 чаша порција. Количината на калории зависи од тоа што има во растворот за мариноване.

  Мускулни грчеви Мускулни грчеви
  Содржи антиоксиданси
  Сокот од кисели краставички содржи значителни количини на витамини Ц и Е, два клучни антиоксиданси. Антиоксидансите помагаат во заштитата на вашето тело од штетните молекули наречени слободни радикали. Секој е изложен на слободни радикали, па затоа е добра идеја да имате многу антиоксиданси во вашата исхрана. Витамините Ц и Е исто така помагаат во зајакнувањето на функцијата на вашиот имунолошки систем.

  Повеќе интересни факти за витаминот Ц: Седум знаци дека имате недостаток на витамин Ц

  Тоа помага да се контролира нивото на шеќер во крвта
  Студијата објавена во Journal of Diabetes Research ги покажала ефектите од консумирање мала количина оцет пред оброк. Оцетот помогна во регулирањето на нивото на шеќер во крвта кај луѓето со дијабетес тип 2 е поврзан со прекумерна тежина и дебелина.

  Добро регулираното ниво на шеќер во крвта ви помага да останете здрави. Многу луѓе имаат дијабетес тип 2 без да го знаат тоа. Нерегулираниот шеќер во крвта може да предизвика сериозни здравствени проблеми како слепило, оштетување на срцето и оштетување на бубрезите.

  Го освежува вашиот здив
  Дури и ако ви го кисели лицето кога го пиете, малку сок од кисели краставички може да ви го направи здивот посладок и посвеж.

  Бактериите во устата можат да предизвикаат лош здив. И копарот и сокот од краставица имаат антибактериски својства. Оваа моќна комбинација може да ви помогне да го освежите здивот откако ќе испиете сок од кисели краставички.

  Важно е да се напомене дека сокот од кисели краставички е богат со натриум, па ако имате проблеми со крвниот притисок или сте на диета со малку сол, треба да се консултирате со вашиот лекар пред редовно да го консумирате.

  Иако се потребни повеќе истражувања за да се потврдат сите овие придобивки, постојат докази дека сокот од кисели краставички може да биде корисен додаток во вашата исхрана, особено ако сте активни или склони кон грчеви во мускулите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img