More

  Шведската полиција: Дисквалификуваниот натпреварувач на Евровизија, Јост Клајн, најверојатно ќе се соочи со обвиненија

  spot_img

  Јост Клајн, холандскиот претставник на Евровизија, кој беше дисквалификуван од натпреварот само неколку часа пред големото финале, најверојатно ќе биде обвинет за незаконски закани, соопшти шведската полиција.

  26-годишниот, кој според „Гардијан“ бил фаворит за победа, бил исфрлен од натпреварувањето во Малме, потег без преседан во 68-годишната историја на Евровизија, откако член на продукцијата тим поднел жалба до шведската полиција за наводен „инцидент зад сцената“.

  Портпаролот на полицијата Џими Модин изјави за Гардијан дека нивната истрага е завршена и дека одлуката за обвиненијата треба да дојде „во следните неколку недели“. Тој не кажа кои се наводните закани.

  „Очекуваме дека веројатно ќе има случај“, изјави Емил Андерсон, полицаец задолжен за случајот, за шведската телевизија СВТ. Тој рече дека тоа најверојатно ќе биде „забрзан процес“ кој ќе трае околу шест до осум недели, бидејќи тоа не е сериозен прекршок.

  Весникот „Сидсвенска“ наведува дека чинот на упатување закани обично доведува до парична казна по осуда.

  Откако Клајн беше исфрлен, холандскиот радиодифузер Avrotros рече дека е „шокиран“ од одлуката и рече дека додека Клајн правел „заканувачки гест“ кон жената зад камерата, тој не ја допирал.

  „Спротивно на она што беше јасно договорено, Јост беше снимен кога штотуку излезе од сцената и мораше да брза во зелената соба. Во тој момент, Јост постојано укажуваше дека не сака да биде снимен. Тоа не се почитуваше“, се наведува од Авротрос.

  Телевизијата тврди дека понудила „повеќе решенија“ на Европската радиодифузна унија (ЕБУ), која го води натпреварот за песна на Евровизија, но Клајн сепак бил исфрлен.

  Гардијан ги контактирал Клајн и Авротрос за коментар.

  Организаторите не сакаа да дадат повеќе детали за наводниот инцидент за време на натпреварот, но појаснија дека „во него не учествувале други изведувачи или членови на делегацијата“. Ова беше наведено поради гласините дека во конфликтот учествувала израелска делегација, во услови на тензии меѓу учесниците околу војната меѓу Израел и Газа.

  Кога на израелската пејачка Еден Голан и беше кажано дека не мора да одговори на новинарското прашање дали нејзиното присуство „претставува ризик“, Клајн го прекина и праша: „Зошто да не?“, непосредно пред да биде дисквалификуван.

  Во понеделникот, ЕБУ издаде соопштение поради критиките за начинот на кој наводно аполитичкиот натпревар за песна се постапува во услови на тензии околу војната, велејќи дека „жали“ што некои делегации „не го почитувале духот на правилата“.

  „Разговаравме со неколку делегации за време на настанот во врска со различни прашања кои ни беа пријавени“, соопшти ЕБУ.

  „Групите кои ја предводат ЕБУ, заедно со шефовите на делегациите, ќе ги разгледаат настаните околу [натпреварот на Евросонг] во Малме со цел да се оди напред на позитивен начин и да се осигура дека се почитуваат вредностите на настанот. изјави таа.

  Тензии зад сцената поради вмешаноста на Израел
  ЕБУ потврди дека неколку учесници и делегации се пожалиле. Португалската национална телевизија РТП се пожали на доцнењето со објавувањето на настапот на својата натпреварувачка Јоланда на Јутјуб по финалето, при што ЕБУ соопшти дека доцнењето се должи на тоа што Иоланда и ги насликала ноктите со дизајни инспирирани од палестинската „Арафатка“.

  Натпреварувачката од Ирска, Бамби Туг, исто така, потврди дека поднеле повеќе жалби пред финалето и го обвини израелскиот радиодифузер Кан за „поттикнување насилство“ врз нив за време на покривањето на нивниот настап.

  За време на првото полуфинале, коментаторот Кан рече дека Бамби Таг „зборува негативно за Израел“, додавајќи: „Но, можеме да зборуваме за тоа подоцна. Подгответе ги вашите клетви“.

  Ова може да биде референца за реплика за фрлање клетва на поранешното момче во песната на пејачката, но таа рече дека чувствува дека ја преминала границата.

  „Радифузерот [Кан] не ги почитуваше правилата и се надевам дека следната година [Израел] нема да може да се натпреварува поради тоа“, им рече Бамби Таг на новинарите по натпреварот.

  Некои натпреварувачи ја опишаа атмосферата зад сцената оваа година како „напната“ и „страшна“, бидејќи илјадници протестираа на улиците на Малме барајќи прекин на огнот во Газа.

  Во објавата на Инстаграм по големото финале, Голан напиша: „Да се ​​каже дека е лесно би било лага. Но, со вашата поддршка и љубов, ми дадовте сила да продолжам и да го дадам апсолутното најдоброто претставување што знаев дека можам да го направам“.

  Silvester Belt, претставувајќи ја Литванија, кој настапи по Голан во големото финале, го нарече тоа „трауматично искуство“ на социјалните мрежи, пишувајќи: „Одење во таа земја, со толпа што беше толку интензивна, беше едно од најлошите искуства за мене“. некогаш морав да поминам. Навистина го дадов за себе во оваа ситуација“.

  Швајцарскиот пејач Немо, кој победи на натпреварот со неговата песна „The Code“, на прес-конференција потоа изјави дека искуството било „навистина интензивно“ и дека чувствува „можеби на Евровизија му треба малку поправка“.

  Европската комисија, исто така, ја критикуваше одлуката на ЕБУ да им забрани на публиката да го вее знамето на ЕУ на големото финале, нарекувајќи ја „крајно жално“ и „неверојатно“.

  за себе во оваа ситуација“.

  Швајцарскиот пејач Немо, кој победи на натпреварот со неговата песна „The Code“, на прес-конференција потоа изјави дека искуството било „навистина интензивно“ и дека чувствува „можеби на Евровизија му треба малку поправка“.

  Европската комисија, исто така, ја критикуваше одлуката на ЕБУ да им забрани на публиката да го вее знамето на ЕУ на големото финале, нарекувајќи ја „крајно жално“ и „неверојатно“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img