More

  Астронаутите на екипажот-8 безбедно пристигнаа на Меѓународната вселенска станица

  spot_img

  Тројца американски и еден руски астронаут пристигнаа денеска на Меѓународната вселенска станица (МВС), како дел од вообичаената ротација на екипажот во таа вселенска лабораторија.

  Таму ќе остане околу шест месеци и за тоа време ќе бидат спроведени повеќе од 200 научни експерименти.Тие полетаа во неделата вечерта од американската држава Флорида, со ракетата Falcon 9 на компанијата SpaceX.

  Капсулата со астронаутите слета на ISS во 8:50 часот по средноевропско време.

  Тоа е осма редовна мисија за ротација на екипажот на ISS што SpaceX ја спроведе за американската вселенска агенција (NASA). Оттука и името на нивната мисија – Посада-8.

  Американецот Мајкл Барат е единствениот астронаут Посада-8 кој веќе бил на ISS. Сепак, тоа ќе биде прво вселенско патување за двајца други Американци – Метју Доминик и Жанет Епс, како и за Русинот Александар Гребионкин.

  По периодот на предавање, кој ќе трае неколку дена, Crew-7, кој се состои од четворица астронаути од САД, Данска, Јапонија и Русија, ќе се врати на Земјата во втората капсула SpaceX.

  НАСА и руската вселенска агенција Роскосмос, кои заеднички управуваат со ISS, воспоставија програма за размена на астронаути, при што секој наизменично превезува член на екипажот од друга земја.

  Таа програма се одржа и покрај војната во Украина, а ISS сега е еден од ретките примери на соработка меѓу Вашингтон и Москва.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img