More

  За прв пат по смртта на пејачот Масимо Савиќ проговори неговата сопруга

  spot_img

  Сопругата на починатиот музичар Масимо Савиќ за прв пат проговори за животот по губењето на сопругот. „Не можам да ги слушам неговите песни, туку да ги гледам неговите фотографии“, искрено изјави Ени Кондиќ, со која пејачката беше во брак 30 години во интервју за хрватски Глорио.

  На 23 декември ќе се наврши една година од смртта на популарниот хрватски музичар Масимо Савиќ. Тој почина на 61-годишна возраст во Загреб, оставајќи ги зад себе сопругата Ени Кондиќ и ќерката Мирно Савиќ.

  Во интервју за хрватски Глорио, вдовицата првпат јавно проговори за животот по смртта на нејзиниот сопруг и најави голем концерт во чест на Савиќ, кој ќе се одржи на 14 ноември. Како што рекла, по смртта на пејачката ја изгубила волјата за живот, а најблиските и помогнале да помине. „И јас сум нечија мајка, ќерка, тетка, сестра, пријателка, кума. Сите овие луѓе се грижат за мене, ме чуваат и се грижат за мене.

  Таа додаде дека нејзината ќерка живее со партнерот во Осло, каде што ќе ја посети за Божиќ, а нејзиниот брат и внук живеат во Италија, каде што исто така често ги посетува. Тоа, исто така, ја олеснува нејзината контрола по смртта на нејзиниот сопруг.

  „На почетокот ја изгубив волјата за живот. Многу ми помогнаа. /…/ Некој постојано ме мотивира да живеам понатаму. Тешко е да се каже каков ми е денот. Може да почне нормално, понекогаш поминуваат два-три дена, кога работите се во ритам, а потоа повторно ме обзема период на тага“, опиша таа. Во исто време, таа рече дека претпочита да преживува сама тешки моменти. „Најлошото е, кога ќе се изгубам, животот продолжува, што се е на истото место – дрвја, лисја, птици… не тој повеќе.Таа откри и дека откако ја изгубила силата, не може да ги слуша неговите песни, туку да ги погледне неговите фотографии, особено не оние на кои е со нивниот миленик, кој исто така почина неколку месеци по смртта на Масимо. „Манго беше сакано куче. Имам толку многу снимки и фотографии и ме прогонува фактот дека Масима во Манга повеќе ја нема. Ако ја погледнам на проклет мобилен телефон или компјутер, тогаш не можам да ја допрам туку да ја прегрнам“, рече таа.

  Ени и Масимо беа заедно 33 години, од кои таа беше во брак 30 години. Церемонијата се одржа во Копер. Кондиќ во интервјуто меѓу другото ја откри и тајната на нивната успешна врска. Како што рекла, колку имала среќа, бидејќи почнала да го прави истото. „Сите мислевме исто, истите работи не интересираа, истите работи нè растажуваа. /…/ Ништо не криевме еден од друг, немаше тајни меѓу нас, сите заедно носевме секојдневни одлуки. /…/ Сè беше нарачано заедно“, рече таа и додаде дека повеќе сакала да ги поминува деновите дома и дека никогаш не им било досадно. „Мојот Макс ми даде мир и трпение, љубов и страв. Тој ми даде сè. Таа не би променила ништо – ниту една секунда. Во 33-те години заеднички живот сите имаа правна криза од која сите излегоа со ново сознание. И тоа беше најлошото што лесно можеше да ни се случи. Да останат еден без друг“, додаде таа и нагласи дека имала среќа, бидејќи во покојната пејачка ја нашла љубовта на својот живот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img