More

  Швајцарски планински села кои немаат конкуренција: Меѓу нив и едно без автомобил

  spot_img

  Мурен е едно од уникатните планински села на Алпите со поглед на долината Лаутербрунен. Градот без автомобили има неколку улици со шарени куќи покриени со мраз во зима и прекрасни цвеќиња во пролет и есен.

  Да, Женева е убава и уредна. Берн исто така. На Цирих секако не му недостасува ништо, а животот во Базел исто така е повеќе од пријатен.

  Сега, кога наведовме неколку од најпознатите швајцарски градови во кои животот е повеќе од пријатен, време е да погледнеме кои помали (во однос на населението) градови треба да се видат. Па да почнеме по ред…

  Повеќе од 10 милиони туристи годишно ја посетуваат оваа земја и уживаат во нејзините природни убавини и пејзажи. Езера, водопади, планини, замоци, Алпи – оваа земја нема ништо. А покрај познатите, има и многу мали места и гратчиња кои пленат со својата убавина…

  Spiez
  Шпиз е мал град во срцето на Швајцарија, сместен на брегот на езерото Тун и еден од најубавите европски заливи. Со население од 12 илјади жители, тој е одлична дестинација за оние кои бараат бегство од раздвижениот град. Шпиз е познат по својот средновековен замок од 13 век, спектакуларните лозја и живописните планини што го опкружуваат. Вреди да се посети цела година за зимски спортови, фотографија, пливање и крстарења.

  Мурен
  Мурен е едно од уникатните планински села на Алпите со поглед на долината Лаутербрунен. Градот без автомобили има неколку улици со шарени куќи покриени со мраз во зима и прекрасни цвеќиња во пролет и есен.

  Гостите уживаат во спектакуларни погледи на прекрасната планинска околина, вклучувајќи ги врвовите Јунгфрау, Монч, Ајгер и Бреторн. Можно е планинарење, жичара до планините или возење со гондола до планината Бинг со прекрасен поглед на хоризонтот.

  Венген
  Венген е едно од најубавите села во регионот Јунгфрау и врвна дестинација за оние кои сакаат да ги видат планините во Швајцарија. Сместено над долината Лаутербрунен, обезбедува мирно бегство за љубителите на природата со километарски живописни пешачки патеки и бескрајни можности за зимски спортови.

  Во него нема автомобили, што им овозможува на посетителите да уживаат во сета нејзина убавина, а добра идеја е да пешачите до англиканската црква Св. Бернарда и истражете ја убавината на целиот регион. Да додадеме и дека љубителите на скијањето сигурно слушнале за овој град, бидејќи во него се одржува една од најпознатите спуст трки на Светскиот куп.

  Штајн сум Рајн
  Штајн ам Рајн е еден од најубавите мали градови во земјата и еден од најдобро зачуваните средновековни градови во Европа. Познат е по своите добро сочувани, извонредно насликани згради со вкусно декорирани прозорци, вклучувајќи ги дрвените куќи и областите.

  Гостите можат да ги истражуваат старите куќи на плоштадот на градското собрание со својата уникатна архитектура и шарени мурали. Опција е да одите по бреговите на Рајна и да ги истражите замокот Хоенклинген и Сент Опатија. Жорж.

  Моркот
  Моркот е живописен град на брегот на езерото Лугано во швајцарскиот кантон Тичино. Тој е прогласен за најубав град во Швајцарија во 2016 година, а е познат по своите прекрасни аркади на стари патрициски куќи, но и по своите импозантни градби, мали улички, неверојатни природни убавини и вредни архитектонски споменици.

  Љубителите на природата можат да го истражуваат прекрасниот парк Шерер со својата расцутена суптропска вегетација. Во исто време, љубителите на историјата можат да се упатат кон црквата за аџилак Санта Марија Дел Сасо, со својата препознатлива камена купола изградена во 1700 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img