More

  Украинците не веруваат дека Путин ќе ја види обвинителната клупа

  - Advertisement -

  Рускиот претседател Владимир Путин го посети Крим за да ја одбележи 9-годишнината од анексијата, еден ден откако беше издаден налог за негово апсење од Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Налогот го товари Путин за нелегална депортација на деца и нелегално пренесување на луѓе од територијата на Украина во Русија.Путин дојде лично да прослави девет години од анексијата на Крим. Прилично не се грижам за налогот за апсење.

  Во исто време, украинскиот претседател Володимир Зеленски со радост ја поздрави наредбата. Тој одлуката на судот ја нарече историска.

  „Повеќе од 16.000 случаи на присилна депортација на деца од Украина од страна на окупаторите се веќе евидентирани во кривичната постапка што ја истражуваат нашите полицајци. Но, вистинската конечна бројка на депортирани би можела да биде многу поголема. Би било невозможно да се изврши ваква криминална операција без наредба на првиот човек на терористичката држава“, рече Зеленски.

  Граѓаните на Украина се уште се сомнителни за можното заминување на Путин зад решетки.

  „Па што можам да му направам? Да го уапсат? Добро е што процесот почна, но во пракса не може многу да се направи“, смета Јевхен од Киев.

  „Очигледно е, Русите предизвикаа толку многу болка, убија толку луѓе и уништија толку многу, силуваа, нехумано постапување со нашите војници, тие треба да платат за сето тоа. Тие предизвикаа толку многу болка“, додава Нина, учителка од Украина.

  „Во пракса, никој нема да го уапси, нели? За жал. Мислам дека секој ќе здивне само ако умре“, вели Џоел од Киев.

  Реакциите од целиот свет вртат. Американскиот претседател Џо Бајден го одобрува потегот на судот иако САД не се меѓу земјите што го признаваат.

  „Мислам дека тоа е оправдано, но проблемот е што не сите го признаваат судот, вклучително и нас, но мислам дека има силна порака“, рече Бајден.

  Германскиот суд признава. И канцеларот Олаф Шолц јасно го кажува тоа. „Никој не е над законот. Тоа е многу важен столб на меѓународното право. Сите знаеме дека Меѓународниот кривичен суд е важна институција која го доби својот мандат од меѓународните договори“, рече тој.

  Јапонскиот премиер Фумио Кишида со кој се сретна Шолц вели дека внимателно ги следат случувањата. „Судот издаде налог за апсење на претседателот Путин, а обвинителот изјави дека ова е првиот конкретен чекор во тековната истрага. Нашата земја ќе продолжи да го следи напредокот на оваа истрага со голем интерес“, додаде тој.

  Иако ова е охрабрување за напатените Украинци, аналитичарите сметаат дека веројатноста Путин наскоро да седне на обвинителна клупа на меѓународен суд поради воените злосторства во Украина е мала и дека тоа е одлука од повеќе политички карактер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img