More

  Што се случува со вашето тело ако консумирате ориз секој ден

  spot_img

  Поради неговата достапност и приспособливост на различни оброци, многу луѓе јадат ориз редовно, а некои од нив и секојдневно. Па, и покрај ова, има луѓе кои го избегнуваат бидејќи првенствено е извор на јаглехидрати.

  Како тестенините и колачите, и оризот често добива „лошо име“ бидејќи содржи многу јаглехидрати.

  Па, всушност, оризот има бројни придобивки за нашиот организам, пишува Klix.ba.

  „Оризот може да биде толку достапен и практичен јаглехидрат и треба да престанеме да го демонизираме и наместо тоа да им помогнеме на луѓето да разберат како најдобро да го консумираат. Оризот апсолутно може да биде дел од здравата исхрана“, вели нутриционистот Лаура Лигос.

  Сепак, тоа доаѓа со некои потенцијални недостатоци што е важно да се има на ум.

  Извор на енергија
  Според нутриционистите, оризот е здрава житарка богата со хранливи материи и јаглехидрати кои мора да се консумираат секојдневно.

  Јаглехидратите треба да сочинуваат околу 40 до 65 проценти од нашите дневни калории бидејќи ни ја обезбедуваат енергијата што ни е потребна секој ден.

  Покрај тоа, тие се важни за производство на хормони и когнитивна функција.

  Помирно варење
  Оризот е составен дел од исхраната кој често се препорачува на оние кои се борат со или закрепнуваат од гадење, повраќање или слични состојби.

  Оризот лесно се поднесува и се вари бидејќи содржи мали количества маснотии. Земањето лесно сварливи јаглехидрати може да биде корисно ако имате чувствителен стомак или ако се опоравувате од некоја болест.

  Различни микронутриенти
  Во зависност од видот на оризот што ќе го изберете, тој има различни здравствени придобивки. Оризот содржи повеќе од 15 есенцијални витамини и минерали, вклучувајќи фолна киселина, витамини Б, калиум, магнезиум, селен, влакна, железо и цинк.

  Белиот и кафеавиот ориз имаат донекаде слични нутритивни профили, иако кафеавиот ориз има малку повеќе калории, влакна, протеини, манган, селен, магнезиум и витамини од групата Б.

  Дивиот ориз и црниот ориз содржат повеќе антиоксиданси и помалку калории, со понизок гликемиски индекс.

  Шеќерот во крвта може да ви се зголеми
  Поради високата содржина на јаглени хидрати, една порција ориз сама по себе може да го зголеми нивото на шеќер во крвта.

  Гликемискиот индекс е мерка за тоа колку храната влијае на шеќерот во крвта, но оризот е приближно во средината, над пченката и веднаш под пченицата.

  Ако не сте активни или не внесувате доволно протеини и масти со ориз, тоа може негативно да влијае на шеќерот во крвта.

  Може да ја зголемите потрошувачката на арсен
  Во споредба со другите житарки, оризот може да биде поголем извор на арсен, хемиско соединение кое природно е присутно во нашата почва и вода во некои делови од светот.

  Светската здравствена организација (СЗО) укажува дека изложеноста на арсен може да биде поврзана со зголемен ризик од рак.

  За да ја ограничите потрошувачката на арсен, изберете ориз одгледуван во области каде што се произведува ориз со мала содржина на арсен и измијте го пред да готвите и јадете.

  Исто така, препорачливо е да се мешаат во зрна како киноа и булгур, кои содржат пониски нивоа на арсен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img