More

  Екстремни горештини го гушат Мексико, се предвидуваат десетици мртви, уште повисоки температури

  spot_img

  Екстремните горештини што задушија поголем дел од Мексико усмртија десетици луѓе во неколку сојузни држави во последните неколку недели, соопшти Министерството за здравство на земјата во извештајот објавен во четвртокот, предвидувајќи уште повисоки температури во наредните денови.

  Мексико е подложен на временски феномен под висок притисок познат како „топлинска купола“ што го зароби топол воздух на поголем дел од земјата, создавајќи рекордни температури кои на некои места надминаа 45 степени Целзиусови.

  Причините поврзани со горештините ги однесоа животите на 22 лица меѓу 12 и 21 мај, според прелиминарните податоци споделени од Министерството за здравство на Мексико.

  10-дневниот период наизменично се менуваше со вториот и третиот топлотен бран од петте предвидени од метеоролошките служби од март до јули. Третиот топлотен бран е во тек.
  Новите смртни случаи го зголемуваат бројот на смртни случаи од екстремни температури на 48 од почетокот на топлотната сезона на 17 март, главно од топлотен удар, но некои од дехидрација.

  Податоците од Министерството за здравство покажуваат и дека стотици луѓе претрпеле топлотен удар, изгореници од сонце, дехидрација и други состојби поврзани со топлината.

  Големата топлина ја влоши сушата низ целата земја и ја оптовари електричната мрежа на Мексико, но мајмуните паѓаа мртви од дрвјата, најверојатно поради дехидрација.

  Одморот од топлината сè уште не е на хоризонтот, објавија истражувачите од Националниот автономен универзитет во Мексико.

  Мексико би можело да ја доживее највисоката рекордна температура во следните 10-15 дена, објавија истражувачите во средата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img