More

  Што го прави Rolls-Royce толку скап?

  spot_img

  Приказната за британскиот автомобилски гигант, кој според истражувањата од 1987 година, заедно со Кока-Кола, беше најпрепознатливиот бренд во светот. Rolls-Royce, луксуз за кој човек не се прашува колку чини.

  Поранешниот Rolls-Royce беше британски луксузен автомобил, а подоцна компанија за аеро-мотори основана во 1904 година во Манчестер. Партнерството на Чарлс Ролс и Хенри Ројс брзо разви репутација за супериорен инженеринг. Првата светска војна ги доведе до производство на млазни мотори во раните 1940-ти.

  Подоцна, сопствениците, корпорациите се променија, па по Rolls-Royce Limited (1971), остана национализиран до 1987 година, кога, по преименувањето на сопственикот, британската влада го продаде. Од 2003 година, технички е подружница на холдинг компанијата Rolls-Royce Holdings.

  Иако марката Rolls-Royce е во употреба од 1904 година, компанијата Rolls-Royce Motor Cars BMW AG, која управува со компанијата денес, нема директна врска со возилата произведени пред 2003 година. Лимузината Rolls-Royce Phantom (Phantom) беше прв нов производ.понуден по 2003 година, нова страница во историјата на луксузниот бренд кој според маркетинг истражувањата од 1987 година беше вториот најпознат бренд во светот по Coca-Cola.

  Што ги прави Rolls-Royces толку скапи?

  Rolls-Royce произведува некои од најлуксузните и најскапите автомобили во светот. Познати по производството на рачно изработени автомобили кои ветуваат беспрекорно возење, овие четири тркала не се евтини (подгответе се за повеќе еуфемизми).

  Со практично неограничени опционални додатоци, надградби и прилагодувања, вистинската цена останува во темнина (Ролс-Ројс не сака да ги објавува основните цени на своите возила).

  Цените за основните модели „RR“ се движат од 314 до 450.000 долари. Гореспоменатиот Fantom стана најпрепознатливиот потомок на ново-старата компанија, но сега ги има и Cullinan, Ghost, Wraith, Dawn.

  Над 44.000 бои, обрасци на црвен сетер во боја
  Зошто е толку скапо што Ролс Ројс се прави по нарачка како во кројачка, сигурно прашувате?

  Една од главните ставки е бојата. Палетата „RR“ има спектар на бои како солиден компјутер, достапни се 44.000 бои, а ова е само првиот чекор за купувачот, кој доколку е неопределен можеби и една година нема да му биде доволна да направи конечен избор. Но, тоа не е се, гигантот од Вестхампнет нуди и опција да направите реплика на вашите усни, или предмети од вашиот стан, без разлика на текстурата.

  Еден клиент бил особено креативен, па му се исполнила желбата надворешноста на автомобилот да биде дезен на домашно милениче, црвен сетер. Идентична репликација се прави преку ДНК, па нема импровизација кога се работи за (огромни) пари.

  На овој начин вашата уникатност може да стане и франшиза, имајќи предвид дека секоја нова боја или дезен добива име (по клиентот), па доколку на следниот клиент му снема идеи, може да најде инспирација кај својот претходник, се разбира со неговата согласност.

  Површинскиот финиш центар е местото каде што се случува магијата. Зошто такво име? Од проста причина што е навреда за „РР“ да се каже дека колата е едноставно фарбана. Ќе речете ароганција и претенциозност. Далеку од тоа, боите што ги нанесува Rols имаат минимум седум слоја, од прајмери, основни бои, бои, специјални лакови, во минимум два слоја.

  Дијаманти и 45 килограми боја
  Максималниот број на слоеви употребени при обложување беше 23, а за овој зафат беа употребени околу 45 килограми боја.

  Покрај бескрајните варијации, клиентите можат да мешаат и одредени материјали со бои за да создадат дополнителни ефекти. Човек отиде навистина далеку (повторно еуфемизам), ако земеме во предвид дека во оделото удри над илјада дијаманти. Не знам зошто Саудиска Арабија прво ми паѓа на ум.

  Некој сакаше дополнителен сјај и сјај на своја сметка, па Rolls-Royce ги искрши дијамантите и ги вгради во завршната рака. Да, ова се навистина некои од неправдите и апсурдите на капитализмот.

  Конечната боја е дело на еден човек. Марк Корт е „коучлајнер“, односно единственото лице овластено да ја повлече линијата што се протега по целата должина на возилото. Иако живееме во време кога технологијата навлегла во секоја пора, Марк црта еден од визуелно највидливите предмети – слободна рака, само тој.

  Четките што ги користи за сликање се направени од влакна на верверица. Со оглед на тоа што повеќето четки се вештачки, откриено е дека оставаат несакани траги, па природната коса била изборот што ја намалува можноста за оставање какви било траги. Од повисок до уште повисок стандард.

  Ако некој сака да ја наслика главната шема на автомобилот, важи правилото, Ролс Ројс доаѓа кај вас, а не вие ​​кај него. Така е и Марк, ако некој шеик во Дубаи решил дека сака да се повтори со боја, таму кај првиот авион.

  Богатство за девет децибели помалку, а таблата со инструменти како уметничка галерија
  Во екстериерот на „RR“ има неколку франшизни „класици“. Рачно изработена предна решетка од Пантеон, самоуправувачки тркала што дозволуваат логото никогаш да не се ротира и облога „Spirit of Ecstasy“. Впрочем, BMW во 2003 година плати 65 милиони долари за правата на името и овој симбол.

  Извор: МАРТИН БИРО / АФП
  Но, во внатрешноста на возилото цените само што почнуваат да лудуваат. За да ви даде чувство на целосна звучна изолација, „RR“ на конструкцијата додава околу 140 килограми звучна изолација. А каде е времето за инженерство и планирање?

  „Континентал“ дизајнираше специјални гуми исполнети со пена кои ја намалуваат бучавата од патот за девет децибели. Резултатите беа толку добри што компанијата мораше да отстрани дел од изолацијата за да не предизвика акустична сензорна депривација. Колку точно чини намалувањето за девет децибели, подобро е да не знаеме.

  Таблата со инструменти на Phantom лесно се претвора во уметничка галерија, бидејќи клиентите имаат привилегија да вклучат уметници и дизајнери од целиот свет во креирањето на овој дел од возилото, кои создале речиси нереални инсталации, како златен 3D панел. со ДНК профили на сопственикот на возилото.

  Делот над главата на задните седишта е наречен „Starlight Headliner“ и целосно го заслужува името, бидејќи преку оптички влакна го имитира небото, дури и ѕвезденото. За да се создаде такво задоволство се потрошени 16 часа, во кои секоја од дупките (од нив 1340) е рачно продупчена.

  Секако, и овде дел од креативноста е препуштена на фантазијата на клиентите, па еден таков човек ја спроведе својата визија – над главата да има ѕвезди што пукаат, додека друг направил соѕвездие од ѕвезди според датумот на раѓање.

  Не се разликува многу со материјалите за внатрешни работи. Сè е избрано од клиентите, но едно е сигурно, секој чекор е наука во минијатура, различни агли, тродимензионалност, холограмски ефекти.

  Моделот Fantom Rose има над милион конци во него. За целиот вез, мапирањето трае со часови, така што при спојување со кожата, секој дел од ткаенината е на своето место. Нема толеранција, ниту за милиметар. Сè што изгледа релативно едноставно на сликата, при шиење е сосема поинаква математика, на која би позавидил дури и дизајнерот Дрис Ван Нутен.

  Од 2019 година – бум во продажбата
  Се прашувате дали овие автомобили се на продажба? На оваа скапост. Одговорот е дека од 2019 година има бум во продажбата на „RR“, и дека во 2019 година продажбата е зголемена за 25% (вкупно 5.152 автомобили).

  Просечната возраст на клиентите падна од 50 на 40 години. Да речеме, моделот на раперот Дрејк „Бешукан“, специјално издание на Fantom, ја напушти фабриката со вредност од околу 700.000 долари, а на крајот, со додатоци, таа би била околу милион.

  Најскапиот Rolls-Royce на сите времиња е „Sweptail“. Четири години работа резултираше со цената на ова уникатно возило од 13 милиони долари.

  Додека другите производители на луксузни возила се концентрираат на брзината, подобрувањето на маневрирањето, тежината, возилата на Rolls-Royce се скапи само поради една причина – луксуз. И денес не прашуваш колку чини за истото, само дај ми го.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img