More

  Шпанија „случајно“ го ослободи нарко босот кој планираше да го убие холандскиот престолонаследник и премиерот Руте

  spot_img

  Озлогласениот бос на картелот кој наводно планирал да го убие холандскиот престолонаследник и премиер Марко Руте избегнал затвор поради судска компликација во Шпанија.

  Водачот на „Мокро мафијата“ Карим Бујахричан беше уапсен во Марбела минатиот јануари во голема операција со која заврши петгодишната истрага за перење пари.

  Откако дознале за неговиот притвор, холандските власти поднеле барање за екстрадиција до Националниот суд на Шпанија, барајќи враќање на водачот на бандата во Холандија за да се соочи со обвиненијата поврзани со неговата империја за трговија со дрога.

  Националниот суд во Мадрид даде зелено светло на барањето, но провинцискиот суд во Малага, кој има јурисдикција над областа каде што беше уапсен Бујахричан, одби да го спроведе, тврдејќи дека кралот на дрогата мора да се соочи со обвиненија за перење пари во Шпанија. пред да биде екстрадиран на друго место.

  Холандските власти поднесоа жалба, поднесувајќи ново, итно барање, истакнувајќи дека шефот на картелот е еден од најбараните криминалци на Интерпол и се бара поради неговата улога во повеќедецениската панконтинентална војна со дрога, во која загинаа десетици луѓе во Белгија, Холандија, Шпанија и Мароко.

  Шпанската радио мрежа Кадена СЕР во вторникот откри дека иако Националниот суд ја прифатил холандската жалба, тој занемарил да издаде налог за притвор што ќе обезбеди Бујахричан да остане зад решетки во очекување на екстрадиција.

  Кога неговиот случај за перење пари се појави на првото рочиште во Провинцискиот суд во Малага минатиот месец, судијата што претседаваше се согласи да го ослободи шефот на бандата со кауција од 50.000 евра. Бујахричан, милијардер кој поседува банкарски сметки и недвижен имот ширум светот, веднаш заработил и побегнал од градот. Оттогаш властите не го виделе.

  Во 2022 година, холандската принцеза Амалија мораше да се повлече од својот студентски станбен комплекс и да се врати во кралската палата откако полицијата доби веродостојни докази кои покажуваат дека Бујахричан планира да го киднапира или убие престолонаследникот.

  Ослободувањето на шефот на картелот веројатно ќе бара да се воспостават зголемени безбедносни протоколи за да се заштити нејзината безбедност, како и на политичките лидери, вклучително и привремениот премиер Марко Руте, за кој холандскиот весник De Telegraaf објави дека е на листата на можни високи цели на Бујахричан.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img