More

  Шолц и Камерон го повикуваат Израел да не се одмаздува на Иран

  spot_img

  Германскиот канцелар Олаф Шолц го повика Израел да придонесе за смирување на ситуацијата на Блискиот Исток по невидениот напад на Иран на израелска територија во текот на викендот.

  „Начинот на кој Израел успеа со меѓународните и локалните партнери да го одбие тој напад е навистина импресивен. Тоа е успех што можеби не треба да се троши, па оттука и нашиот совет да придонесеме за деескалација“, рече Солц на прес-конференција за време на неговата посета на Кина.

  Израел и неговите сојузници рекоа дека ги пресретнале сите над 350 ракети и беспилотни летала испукани од Иран во текот на ноќта кон Израел во текот на ноќта, во првиот директен напад на израелска територија. Иран го изврши нападот како одговор на нападот на почетокот на април врз неговиот конзулат во Дамаск, Сирија, припишан на Израел, во кој загинаа двајца високи ирански команданти.

  Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон денеска го повика Израел да не се одмаздува на Иран по иранскиот напад врз Израел во текот на викендот.

  „Сакаме да избегнеме ескалација на конфликтот. Многу јасно кажуваме дека не го поддржуваме штрајкот како одмаздничка мерка“, изјави шефот на британската дипломатија за Би-Би-Си.

  „Иран се обиде со масовен напад врз Израел“, кој, доколку не беше успешно одбиен, можеше да предизвика „илјадници жртви“, рече Камерон.

  Според него, ова е двоен пораз за Иран бидејќи не само што операцијата не била крунисана со успех и биле соборени сите проектили, туку светот го видел и „малигното влијание“ на Техеран во регионот.

  Камерон го повика Израел да ја прифати победата како што предложи американскиот претседател Џо Бајден.

  САД не сакаат ниту ескалација ниту војна со Иран, изјави вчера портпаролот на Белата куќа Џон Кирби, еден ден по нападот на Иран врз Израел. „Американскиот претседател Џозеф Бајден беше јасен. Не сакаме затегнување. Не сакаме војна со Иран“, изјави Кирби за американскиот телевизиски канал NBC.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img