More

  Северна Кореја наводно тестира нов подводен систем за нуклеарно оружје

  spot_img

  Северна Кореја наводно тестирала нов подводен систем за нуклеарно оружје. Тоа беше одговор на заедничките воени вежби меѓу Токио, Јужна Кореја и САД и значително влошување на односите со Јужна Кореја, изјавија севернокорејски извори.

  Северна Кореја соопшти дека тестирала „подводен систем за нуклеарно оружје“ како одговор на заедничките поморски вежби меѓу САД, Јужна Кореја и Токио, кои вклучуваат американски носач на авиони на нуклеарен погон. Тестот се очекува да се изврши во близина на источниот брег на земјата, извештаите од севернокорејските медиуми ги сумираат странските новински агенции.

  Минатата пролет, земјата веќе извести за тестирање на сомнителни подводни нуклеарни беспилотни летала – верзија на оружјето haeil, што на корејски значи цунами – и тврдеше дека тие може да предизвикаат „радиоактивно цунами“.

  Според аналитичарите цитирани од француската новинска агенција АФП, тешко е да се проценат можностите на овој систем, но се вели дека тој се уште е во фаза на развој и затоа сè уште не претставува значителна закана.

  Значително влошени односите меѓу Кореите
  САД, Јужна Кореја и Јапонија спроведоа заеднички поморски вежби во водите јужно од островот Џеџу како одговор на севернокорејското лансирање хиперсонична ракета. Во вежбите учествуваа девет воени бродови, меѓу кои и носачот на авиони УСС Карл Винсон

  Односите меѓу Северна и Јужна Кореја значително се влошија. Двете земји престанаа да ги спроведуваат големите договори за деескалација, ја зајакнаа безбедноста на границите и таму одржаа воени вежби. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун минатата недела го нарече Сеул главен непријател.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img