More

  Седум видови на овошје кои помагаат да се намали воспалението

  spot_img

  Овошјето е преполно со есенцијални хранливи материи како витамини, минерали, антиоксиданси и влакна кои можат да помогнат во борбата против воспалението.

  Хранливите материи кои се наоѓаат во овошјето можат да го зајакнат имунолошкиот систем, да го регулираат крвниот притисок и да понудат антибактериски и антивирусни својства.

  Иако воспалението е природна реакција на имунолошкиот систем, хроничното воспаление може да доведе до различни здравствени проблеми. Сепак, јадењето одредени овошја со антиинфламаторни својства може да помогне да се намали хроничното воспаление и ризикот од болести. Диететичарот Триста Бест издвои неколку видови овошје кои се најдобри за намалување на воспалението.

  Овошје од бобинки
  Бобинки како боровинки, јагоди, малини и капини се богати со антиоксиданси како флавоноиди кои можат да помогнат да се намали воспалението во телото. Диететичарот тврди дека бобинките се „полни со антиоксиданси и антиинфламаторни соединенија како што се флавоноиди и витамин Ц кои помагаат во борбата против воспалението и оксидативниот стрес во телото“.

  Тој додава дека „вклучувањето на различни бобинки во исхраната може да го поддржи целокупното здравје и да го намали ризикот од хронични болести“.

  Ананас
  Ананасот е тропско овошје кое содржи бромелаин, ензим со моќни антиинфламаторни својства кој може да помогне во намалувањето на отокот и модринките. Тој е добар извор на витамин Ц, кој го поддржува и зајакнува имунолошкиот систем. „Поради содржината на дигестивните ензими, редовното консумирање на сок од ананас или ананас може да помогне во намалувањето на воспалението, особено во услови како што е артритисот и да го подобри здравјето на варењето“, истакнува Бест.

  Анадолија
  Авокадо
  „Авокадото е богато со мононезаситени масти и антиоксиданси како витаминот Е, за кои е докажано дека го намалуваат воспалението и го поддржуваат здравјето на срцето“, истакнува таа. Покрај воспалението, додавањето на авокадо во вашата исхрана може да помогне во регулирањето на нивото на шеќер во крвта и да се промовира ситост.

  Портокалите
  Портокалите се омилено овошје на многумина и одличен извор на витамин Ц. Според една студија од 2015 година, консумирањето само 500 милиграми витамин Ц два пати на ден може да помогне да се намали воспалението и да се зајакне имунолошкиот систем, известува „Јади ова, а не тоа“.

  Најдобро ги истакна и портокалите како овошје кое помага при воспаление. „Портокалите се богати со витамин Ц, моќен антиоксиданс кој помага да се намали воспалението со неутрализирање на слободните радикали во телото. Исто така, флавоноидите кои се наоѓаат во портокалите имаат антиинфламаторно дејство и можат да придонесат за здравјето на кардиоваскуларниот систем и имунолошката функција“, тврди диететичарот.

  Јаболка
  Јаболката се богати со влакна и антиоксиданси кои го подобруваат варењето и го намалуваат воспалението. Бест се согласува со ова, посочувајќи дека јаболката се „добар извор на кверцетин, флавоноид со антивоспалителни и антиоксидантни својства“. Поради нивната висока содржина на влакна и фитонутриенти, јадењето јаболка може да помогне да се намали воспалението, да се заштити од срцеви заболувања и да се поддржи функцијата на белите дробови.

  Папаја
  Папаја е богата со витамин Ц, бета-каротен и други антиоксиданси, што ја прави одличен избор за борба против воспаленија. Бест истакнува дека „папаја содржи и папаин, ензим сличен на бромелаинот кој се наоѓа во ананасот, кој има антиинфламаторни својства и помага при варењето“.

  Лубеница
  Ова вкусно летно овошје содржи моќен антиоксиданс, ликопен. Според студија од 2021 година, ликопенот може да помогне во намалувањето на воспалението, да го подобри здравјето на мозокот и да штити од одредени болести, известува Eat This, Not That. Како што објаснува диететичарот, „ликопенот може да го намали ризикот од хронични болести. Овошјето е многу хидратантно и нискокалорично, што го прави освежителен и хранлив избор за борба против воспалението“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img