More

  Почина авторот на „Horse Whispering“, Николас Еванс

  spot_img

  На крајот на минатата недела од срцев удар на 72-годишна возраст почина британскиот писател Николас Еванс, автор на меѓународниот бестселер Horse Whispers, објави во понеделникот на јавноста неговата книжевна агенција. Писателот стана познат токму со споменатата книга, неговиот дебитантски роман од 1995 година, кој подоцна беше овековечен во филмот на Роберт Редфорд.

  Агенцијата United Agents „со тага ја објавува ненадејната смрт на познатиот бестселер автор Николас Еванс, кој ненадејно почина во вторникот… по срцев удар на 72-годишна возраст“, ​​ја резимира изјавата на книжевната агенција. француската новинска агенција АФП.
  Романот Whispering Horses му донесе глобално признание на Еванс, кој беше продаден во повеќе од 15 милиони примероци ширум светот и беше преведен на 40 јазици. За словенечкиот превод се погрижи Фердинанд Миклавц веќе во 1996 година.

  Приказната е за една девојка по име Грејс и нејзиниот коњ по име Пилгрим, со кои еден ден се тешко повредени. Мајката на девојчето оди со неа и со коњот во Монтана, каде живее Том Букер, кој успева да го поздрави Пилгрим…

  Во 1998 година беше направена и филмска адаптација на романот, во режија на Роберт Редфорд, во која тој ја играше улогата на шепотот на коњот. Скарлет Јохансон ја играше младата возачка Грејс Меклин, нејзината мајка Кристин Скот Томас и нејзиниот татко Сем Нил.

  Роден во 1950 година, Еванс не беше само писател, туку и сценарист и новинар. Како новинар, пишувал за печатените медиуми и работел за радио станици, пред да се посвети на работа на телевизија и пишување романи. Меѓу неговите романи се „Храбар“, „Јамка“, „Поделба“ и „Скокач на чад“, пишува АФП.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img