More

  САД одобрија планови за серија напади врз ирански цели во Сирија и Ирак

  spot_img

  САД ги одобрија плановите за серија напади врз ирански цели во Сирија и Ирак. Овој потег уследи по неделниот напад со беспилотно летало врз воена база во Јордан, во кој загинаа тројца американски војници.

  Соединетите Американски Држави (САД) одобрија планови за серија напади врз ирански цели во Сирија и Ирак, јавува Би-Би-Си. Според официјални лица кои разговарале за Би-Би-Си, се вели дека нападите траат веќе неколку дена. Временските услови ќе одредат кога ќе почнат нападите.

  Овој потег на САД уследи по неделен напад со беспилотни летала врз воена база во Јордан, која се наоѓа во близина на границата со Сирија. Во нападот загинаа тројца американски војници, од кои 41 беа ранети. САД ја обвинија воената група поддржана од Иран за нападот.

  Иран инаку негира дека на кој било начин е одговорен за нападот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img