More

  Рускиот суд осуди американски војник на речиси четири години затвор поради кражба

  spot_img

  Судот во Владивосток на далечниот исток на Русија го осуди американскиот војник Гордон Блек, уапсен на почетокот на годинава, на затворска казна од три години и девет месеци под обвинение за кражба и закана со убиство, јавуваат локалните медиуми.

  Тој одлетал во Владивосток, пристанишен град на Тихиот Океан, за да се види со својата девојка, каде што бил уапсен откако таа го обвинила дека ја крадел, според американските власти и руските власти.

  Руските државни новински агенции Тас и РИА Новости објавија од судницата на Окружниот суд Первомај во Владивосток дека судијата му наредил на Блек да плати отштета од 10.000 рубли (107 евра).

  Војската на САД минатиот месец соопшти дека Блек не побарал одобрение за меѓународно патување и дека неговото патување во Русија не било одобрено од Министерството за одбрана. Со оглед на непријателствата во Украина и заканите за САД и нивната војска, малку е веројатно дека тој ќе добие одобрение.

  Блек беше на одмор и во процес на враќање во својата домашна база во Форт Кавазос, Тексас, од Јужна Кореја, каде што беше стациониран. Портпаролката на армијата Синтија Смит рече дека Блек го најавил своето враќање дома и дека „наместо да се врати во САД, Блек полета од Инчеон, Кореја преку Кина до Владивосток, Русија од лични причини“.

  Девојката на Блек, Александра Вашчук, им изјави на новинарите претходно овој месец дека „тоа беше домашен спор“ кога Блек „стана агресивна и ја нападна“. Американските власти соопштија дека Блек, кој е оженет, ја запознал својата девојка во Јужна Кореја.

  Според американските власти, руската државјанка живеела во Јужна Кореја, а минатата есен таа и Блек имале некаква расправија. После тоа ја напуштила Јужна Кореја. Не е јасно дали била принудена да замине.

  Русија држи голем број Американци во своите затвори, вклучително и извршниот директор за корпоративна безбедност Пол Вилан и новинарот на Вол Стрит Журнал, Еван Гершкович. Американската влада смета дека и двајцата се незаконски приведени и се обидува да преговара за нивно ослободување.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img