More

  Како да се заштитите во период на екстремни горештини – кој е најранлив?

  spot_img

  Екстремната топлина може да предизвика сериозни и потенцијално фатални здравствени проблеми.

  Многумина од нас веќе размислуваат за одмор, релаксација, па дури и малку побавно темпо на секојдневниот живот. Меѓутоа, како што се случува, нашите мисли многу брзо ги прекинува вистинскиот и не толку убав факт на летото, па дури и екстремните горештини. Со други зборови, покрај убавината на оваа сезона, треба да знаеме и како да се грижиме за нашето здравје.

  Ризични групи
  Екстремната топлина може да предизвика сериозни и потенцијално фатални здравствени проблеми како што се исцрпеност и топлотен удар, срцев и мозочен удар и може негативно да влијае на постоечките здравствени состојби.

  Во ризичните групи спаѓаат лица над 65 години, бебиња и мали деца, трудници, лица со дијабетес, висок крвен притисок, луѓе кои биле подложени на трансплантација и многу други групи, пишува Живим.хр.

  Бидејќи не можеме да дејствуваме на екстремни температури, треба само соодветно да се подготвиме за екстремна топлина.

  Како да се заштитите при екстремни жештини?
  Со потење губиме повеќе течност, што доведува до дехидрација, што можеме да го забележиме преку чувство на жед, вртоглавица, сува уста, замор и потемна боја на урината. За да се избегне оваа најчеста грешка, важно е да внесувате доволно течности во телото.

  – Се препорачува да пиете негазирана вода и нискокалорични пијалоци без кофеин, алкохол и шеќер.

  – Избегнувајте директно изложување на сонце помеѓу 10 и 17 часот.

  – Доколку користите клима уред, обидете се да не претерате со ниските температури. Разликата помеѓу надворешната и внатрешната температура не треба да биде повеќе од седум степени Целзиусови.

  – Намокрете крпа и замотајте ја околу главата, па ставете ја на зглобовите.

  – Носете облека што дише, капа или капа и нанесете крема за сончање со заштитен фактор на вашата кожа

  – Пред да излезете од дома, затемнете ги просториите за да спречите топлината да навлезе директно низ прозорците, а проветрувајте ги просториите навечер и наутро.

  – Кога ќе излезете од дома, земете шише вода со себе и останете на поладната страна на улицата, идеално до зеленилото.

  – Планирајте физичка активност за најстудениот дел од денот, рано наутро или подоцна попладне.

  – Следете ги советите на експертите.

  Лица од трето доба од животот и екстремни горештини
  Луѓето на возраст над 65 години се почувствителни на топлина, бидејќи нивните тела се помалку способни да се прилагодат на температурните промени. Исто така, на оваа возраст, поверојатно е дека оваа ранлива група веќе има одредени здравствени проблеми и користи лекови кои можат да ја попречат способноста на телото да ја регулира температурата.

  Ако сте во оваа група, задолжително консултирајте се со вашиот лекар за тоа како најдобро да ја прилагодите дозата на лекот за време на периоди на екстремни жештини.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img