More

  Руски воздушни напади врз шест украински региони: Оштетени предмети, неколку ранети

  spot_img

  Рано во средата Русија ја нападна Украина со ракети и беспилотни летала, што предизвика пожар во индустриска зграда во регионот на Киев, а во шест региони беа оштетени станбени згради и неколку луѓе беа повредени, соопштија локалните власти.

  Украинската војска соопшти дека соборила пет од шест проектили и сите 24 дронови лансирани за време на рускиот ноќен напад.

  Украинските системи за противвоздушна одбрана го уништија целото воздушно оружје што се приближуваше до главниот град, објави шефот на градската воена управа на Киев, Серхи Попко, на апликацијата за пораки Телеграм.

  Урнатините оштетија индустриски капацитет во регионот на Киев, предизвикувајќи пожар, изјави гувернерот на киевската област. Повеќе од 105 луѓе се бореа со пожарот во средата наутро.

  Во нападот е повреден еден жител и оштетени се станбена зграда, гаража, бензинска пумпа и магацин, изјави гувернерот.

  Гувернерот на Днепропетровск изјави дека во нападот биле повредени три лица и оштетени девет станбени згради, известувајќи дека украинската војска соборила 11 дронови над Днепропетровск.

  Предупредувањата за воздушниот напад траеја неколку часа низ Украина, почнувајќи веднаш по полноќ, вклучувајќи ги и регионите кои граничат со Полска, членка на НАТО.

  Полските и сојузничките авиони беа активирани како мерка на претпазливост, објави Оперативната команда на полските вооружени сили на платформата на социјалните мрежи X. Ова често се случува кога Русија ќе изврши воздушен напад врз западните региони на Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img