More

  Почина музичка и модна икона: За Мик Џегер беше идеална жена, Дилан и посвети песни…

  spot_img

  Една од најомилените француски кантавторки, Франсоаз Арди, почина на 80-годишна возраст.

  „Мама ја нема“, напиша на социјалните мрежи нејзиниот син Томас Дитрон, кој исто така е музичар.

  Арди се појави на музичката сцена во 1962 година и стана културна икона која ги инспирираше Мик Џегер и Боб Дилан. Позната по своите меланхолични балади, таа го симболизираше француското т.е. поп движење, кое се наклонуваше кон англиската музика.

  Нејзини најпознати песни биле Tous les garcons et les filles, Comment te dire adieu и Mon amie la rose, пренесува BBC.

  Арди е родена во Париз, кој бил окупиран од нацистите во 1944 година, а ја одгледала нејзината мајка.

  Починатата Франсоа АрдиАП Фото, Датотека/Танјуг
  Како и многу други девојки во тоа време, таа порасна слушајќи ги Елвис Присли, Клиф Ричард и други американски и британски ѕвезди на Радио Луксембург и го потпиша својот прв договор на само 17 години.

  Нејзиниот пробив како музичар дојде во 1962 година со едноставната балада Tous les garcons et les filles, која веднаш стана хит во Франција, па дури и се проби на британските топ листи.

  Нејзиниот стил ги плени модните дизајнери, а таа стана модел на Ив Сен Лоран и Пако Рабан, кои дизајнираа мини фустан од златни плочки за неа.

  Фронтменот на Ролинг Стоунс, Мик Џегер еднаш ја нарече „идеална жена“, додека колегата кантавтор Боб Дилан и напиша неколку љубовни писма.

  Тој, исто така, ѝ се обрати со песна на задната корица на неговиот албум од 1964 година, Another Side of Bob Dylan.

  Арди еднаш беше во брак, со пејачот Жак Дитрон, со кој го доби синот Томас. Тие се разделија кон крајот на 1980-тите, но таа често го нарекуваше поранешниот сопруг како љубовта на нејзиниот живот.

  АП Фото/Франсоа Мори, Датотека/Танјуг
  Таа страдаше многу години, а во 2004 година откри дека и е дијагностициран лимфом.

  Во 2015 година, таа беше ставена во индуцирана кома со недели по падот, а во 2021 година објави дека има рак на едното уво и почувствува дека е „блиску до крајот“ на својот живот.

  Кариерата на Франсоа Арди траеше повеќе од пет децении, за време на кои таа објави речиси 30 албуми.

  Ролинг Стоун ја рангираше на 162-то место на листата на 200 најдобри пејачки на сите времиња за 2023 година.

  Меѓу оние кои му оддадоа почит на Арда по веста за нејзината смрт беше и француската министерка за култура Рашида Дати, која на социјалните мрежи напиша: „Како да се збогувам со неа? Вечната Франсоаз Арди, легендата на француската песна, која со своите мелодии влезе во срцето на целата земја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img