More

  Руска нафтена рафинерија се запали по напад со дрон

  spot_img

  Две лица се наводно повредени во ноќен напад на украински беспилотни летала врз нафтена рафинерија во руската област Краснодар, во кој избувна пожар.

  Се соопштува дека се случиле уште два напади со беспилотни летала во регионот Краснодер, при што се повредени најмалку четири лица.

  Руските сили синоќа соборија вкупно 114 беспилотни летала, соопштија руските власти.

  Според руската новинска агенција Тас, регионалниот центар за одговор на кризи објави дека рафинеријата за нафта во Краснодарската област на југот на Русија ноќе била нападната од наводно украински беспилотни летала.

  Најмалку четири лица, наводно, биле повредени во одвоени напади со беспилотни летала на автобуска станица во Јужни и фабрика во градот Краснодар, јави руската новинска агенција Риа, додека гувернерот на регионот, Венјамин Кондратиев, во објава на мрежата Х рече дека Напад на дрон беше едно лице загина во топланата во близина на железничката станица во Јужни.

  Руското Министерство за одбрана соопшти дека 70 беспилотни летала биле соборени од системи за противвоздушна одбрана над Крим и Црното Море, како и 43 во Краснодарската област и еден над Волгоград. Министерството додаде дека неколку административни згради биле оштетени во воздушен напад врз нафтена рафинерија во областа Северски во областа Краснодар, пренесе француската новинска агенција АФП.

  Во последните месеци Украина почна да ја напаѓа руската енергетска и транспортна инфраструктура и со помош на сојузниците го засили производството на беспилотни летала, објави германската новинска агенција dpa.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img