More

  Русите влегле во Харков и во друг град Нова Каховка

  spot_img

  Четврти ден од руската инвазија на Украина. Во текот на ноќта почнаа нови жестоки напади во околината на Киев. Најжестоките борби се водат во градот Василков, на триесетина километри јужно од Киев. Во градот е погодено големо складиште за нафта, додека во Харков е погоден гасовод, јавуваат локалните украински медиуми.

  Западните земји воведоа нови санкции кон Русија. Некои банки се исклучени од SWIFT, глобалниот платен систем. Тие најавија и дека ќе го парализираат имотот на руската централна банка, а на руските олигарси ќе им биде забрането да користат финансиски средства на европските пазари.

  Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации (OCHCR) објави дека досега во земјата имало најмалку 240 цивилни жртви, вклучително и најмалку 64 загинати.

  8:41 Трамп ја осуди руската инвазија

  Поранешниот претседател Доналд Трамп во саботата ја осуди руската инвазија на Украина и рече дека се моли за Украинците, менувајќи го тонот од кога го пофали рускиот претседател претходно оваа недела.

  Забелешките на Трамп на конзервативниот митинг CPAC во Флорида дојдоа неколку часа откако САД и сојузниците објавија сеопфатни нови санкции кои ќе ги избркаат некои руски банки од главниот глобален платен систем и ќе ја ограничат способноста на руската централна банка да ја поддржи рубљата.

  8:39 Кремљ подготвен за разговори

  Руските новински агенции јавуваат дека Кремљ е подготвен за разговори со Украина во Белорусија, пренесува АФП.

  8:30 Путин најави!

  Рускиот претседател Владимир Путин утрово кратко зборуваше на телевизија.

   

  8:03 Сирени и експлозии повторно во Киев

  Би-би-си јавува дека повторно се слушаат експлозии западно од центарот на Киев. Пред тоа се огласија сирените.

  8:02 Војната во Украина ги потресе светските берзи, но Волстрит порасна

  На повеќето светски берзи цените на акциите драстично паднаа минатата недела бидејќи инвеститорите бараа засолниште во побезбедни инвестиции поради рускиот напад врз Украина, но на Волстрит берзанските индекси пораснаа.

  7:59 Северна Кореја мисли дека САД се виновни за војната во Украина

  САД се „вистинската причина за украинската криза“, рече Северна Кореја во својот прв официјален одговор по руската инвазија на Украина.

  Вашингтон спроведува политика на „воена надмоќ, игнорирајќи го легитимното барање на Русија за нејзината безбедност“, се вели во пораката објавена на веб-страницата на севернокорејското Министерство за надворешни работи во саботата, потпишана од Ри Џи Сонг од Истражувачкиот институт за меѓународна политика.

  7:36 Руските сили влегуваат во друг град

  Би-Би-Си, повикувајќи се на информации од украинските медиуми, пренесува дека руската армија зазела уште еден украински град Нова Каховка во јужна Украина.

  Тоа е мал град, но стратешки лоциран на реките Днепар.

  Градоначалникот Володимир Коваленко, наводно, рекол дека руските војници ја окупирале зградата на градската администрација и ги отстраниле сите украински знамиња од зградите.

  Аналитичарите, јавува Би-Би-Си, коментираат дека напредувањето на Русија од југ е едно од најуспешните досега, при што руските сили им се закануваат на Керсон, Миколаев и Мелитопол.

  7:35 Жестока битка се води на улиците на Харков

  Градоначалникот на Харков изјави дека на улиците на Харков се води тешка борба. Претходно тој ги повика жителите да останат во засолништата бидејќи украинската армија го елиминира непријателот.

  7:25 Ракета падна врз зграда во Харков

  Службата за итни случаи на Украина потврди дека ракетата паднала врз деветкатница во Харков. Една жена загина, а неколку се повредени.

  7:21 Руските сили влегуваат во Харков?

  Руските војници наводно влегле во Харков, објави Киев Индипендент.

  „Имаше пробив во централниот дел на градот“, изјави шефот на регионалната државна управа Олег Синегубов. Тој го повика локалното население да остане во прифатните центри. „Не ги напуштајте засолништата! Вооружените сили на Украина го елиминираат непријателот. „Тие се молат цивилите да не излегуваат на улица“, рече тој.

  Харков е вториот по големина град во Украина.

  Би-Би-Си јавува дека пред изјавата на Синегубов на улиците на Харков се појавиле снимки од руски воени возила.

  7:19 Украинскиот министер за одбрана: 72 часа отпор! Светот не веруваше

  Украинскиот министер за надворешни работи Олексеј Резников ја пофали украинската армија и народ по тешките борби што во текот на ноќта се водеа во близина на Киев.

  7:10 Воена помош од Литванија пристигнува во Украина

  Литванското Министерство за одбрана рано утринава преку твит објави дека во Украина пристигнала воена помош од таа балтичка земја.

  „Пратка литванска воена помош пристигна во Украина. Литванија ќе продолжи да ја поддржува нашата драга пријателка Украина!“, беше објавено.

  7:07 Аларми се огласи во два украински града

  Воздушни напади избувнаа во најмалку два украински града: Ривне на запад и Луцк на северозапад. Луѓето беа советувани да бараат засолниште.

  07:03 Украина објави: Шест лица загинаа во регионот Суми, меѓу кои и седумгодишно девојче

  Шест лица, вклучително и седумгодишно девојче, загинаа во руско гранатирање на малиот град Охтирка во регионот Суми, изјави гувернерот Дмитриј Живицки, според Киев Индипендент.

  7:00 Американските аналитичари објавуваат мапа на руските освојувања

  Аналитичарите на воените операции на Американскиот институт за проучување на војната ги објавија најновите проценки за движењето на руските сили во Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img