More

  Русија изврши нови напади со дронови и ракети, дел од Киев без струја

  spot_img

  Русија повторно изврши големи напади во неколку украински региони. Пет лица загинаа. Дел од Киев остана без струја поради нападот. Бајден бара потврда на пакетот помош од 118 милијарди долари, бидејќи дел од парите ќе бидат наменети и за нападната Украина.

  Неколку украински региони биле цел на нови големи руски напади со ракети и беспилотни летала, според украинските региони. Во градот Миколаив на југот на земјата, едно лице загина во напад, уште четири во Киев. Дел од главниот град на Украина поради нападот остана без струја, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Руските сили започнаа напади со 44 проектили и 20 дронови околу 5 часот по средноевропско време. „Непријателот употребил различно оружје во нападот, од беспилотни летала до маневарски и балистички проектили“, објасни главниот командант на украинската армија Валериј Залужни и додаде дека противвоздушната одбрана соборила 29 проектили и 15 беспилотни летала.

  Во нападот на Миколаев, оштетени се стреите на 20 куќи и дел од гасоводот и водоводот, објави градоначалникот на градот Олександар Сенкевич и истакна дека во нападот едно лице загинало.

  Експлозии денеска можеа да се слушнат и во Киев, каде во нападот беше оштетена катна станбена зграда, а потоа избувна и силен пожар. Четири лица загинаа, а повеќе од 30 се ранети, соопшти локалната администрација. На крајот од нападот испратени се 13 возила на брза помош и девет противпожарни возила, а од зградата се евакуирани 52 лица. Како што предупреди украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко, под урнатините може да има уште жртви.

  Во нападот на главниот град беа оштетени и далноводи, оставајќи речиси 30.000 луѓе без струја.

  Американскиот претседател Џо Бајден денеска уште еднаш го повика Конгресот да одобри пакет помош од 118 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван и да ја зголеми безбедноста на јужната граница, бидејќи во спротивно конгресмените би наредиле услуга на Русија, која ја продолжува својата агресија во Украина. „Не можеме да заминеме сега. Ставете го Путин на тоа. Поддршката за овој закон значи дека му стоите како роб на Путин“, апелираше Бајден до конгресмените.

  На помошта за Украина остро се противи Доналд Трамп, а договорот за границата е отфрлен од предизборни причини, бидејќи неуредните димензии се одговорни за добивање политички поени, тврдат демократите.

  Полска активираше неколку борбени авиони
  Набргу потоа и претседателот Володимир Зеленски ги потврди нападите врз Украина. Кот на мрежата Х напиша дека руските сили нападнале шест украински региони, вклучувајќи го Харков, каде што две лица беа ранети и регионот Лавов.

  Во меѓувреме, по насилните руски напади врз Украина, Полска активираше неколку борбени авиони за да ја обезбеди безбедноста на својот воздушен простор, пренесува полската агенција ПАП.

  Новиот руски напад се случи во исто време кога високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Жозеп Борел, беше во посета на Киев. За време на нападот, според АФП, тој се засолнил во својот хотел.

  Украинскиот парламент го поддржа новиот закон за мобилизација
  Украинскиот парламент денеска во прво читање го поддржа владиниот предлог-закон, кој треба да го олесни повикувањето на дополнителни војници, кои итно ѝ се потребни на украинската армија по речиси две години воен конфликт со Русија. Целиот процес на донесување на законот се очекува да трае уште неколку недели, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Владата го поднесе предлог-законот до парламентот на крајот на минатото лето, откако воената повелба повика на засилување на армијата на боиштата и предложи мобилизација на до половина милион Украинци.

  Потоа, во јануари, Собранието го затвори разгледувањето на предлог-законот, велејќи дека дел од одредбите ги кршат човековите права, а дел не се дефинирани. Денеска пратениците го одобрија во прво читање. Целиот процес на донесување на законот најверојатно ќе трае уште неколку недели.

  Според првичната верзија на предлогот, старосната граница за резервистите ќе биде намалена од 27 на 25 години. Треба да ги проверат веќе издадените потврди за оние кои се оценети како неподобни за воена служба.

  Непочитувањето на поканите наместо парична казна би резултирало со затворска казна, воен рок, а сегашниот рок на воениот рок би бил ограничен на 36 месеци.

  Најавените промени силно го поделија општеството, кое беше исцрпено поради војската, особено по неуспешната голема контраофанзива минатото лето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img