More

  Расте бројот на евакуирани поради пожари во Канада: Пристигна и ново предупредување

  spot_img

  Шумските пожари во западната канадска провинција Британска Колумбија дополнително се интензивираа во саботата, удвојувајќи го бројот на луѓе под наредба за евакуација на 35.000 од претходниот ден, а властите предупредија на тешки денови.

  Покраината прогласи вонредна состојба во петокот за да добие привремени овластувања за справување со ризиците од шумски пожари.

  Шумските пожари беснееја надвор од контрола во внатрешноста на Британска Колумбија, делумно затворајќи делови од клучната транзитна рута помеѓу брегот на Тихиот Океан и остатокот од западна Канада и уништија бројни имоти.

  „Ситуацијата во моментов е мрачна“, изјави за новинарите во саботата провинцискиот премиер Даниел Еби, велејќи дека околу 35.000 луѓе се под наредба за евакуација и дополнителни 30.000 под предупредување за евакуација.

  Еби рече дека на провинцијата ѝ е очајна потреба од засолниште за евакуираните и пожарникарите и нареди забрана за несуштински патувања за да се овозможи повеќе привремено сместување.

  „Сè уште сме во критично суви услови и сè уште очекуваме тешки денови“, рече заменик-началникот на противпожарната служба Џерад Шредер.

  Канадскиот премиер Џастин Трудо свика состанок на клучните министри и високи функционери во саботата за да разговараат за шумските пожари.

  Групата за одговор на инциденти, која се состана по втор пат оваа недела, се согласи да стави „дополнителни ресурси достапни“ и за Британска Колумбија и за Северозападните територии.

  До петокот, шумскиот пожар во јужниот дел на Британска Колумбија, кој беше надвор од контрола, порасна повеќе од сто пати за 24 часа. Центарот на пожарот бил околу Келоун, град на околу 300 километри источно од Ванкувер, со околу 150.000 жители.

  Пожарите се проширија толку брзо во петокот што бројот на луѓе под наредба за евакуација се зголеми од 4.500 на 15.000 за еден час, додека уште 20.000 беа под предупредување за евакуација.

  Таа провинција моментално е дом на повеќе од една третина од 1.062 пожари во Канада.

  Властите предупредуваат дека покраината потенцијално може да се соочи со некои од најлошите денови од сезоната на пожари оваа година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img