More

  Русија, Иран, Ирак и Сирија за американските напади: тие се нелегални и неоправдани

  spot_img

  Советот за безбедност на ОН во понеделникот на барање на Русија расправаше за новите американски напади на Блискиот Исток. Амбасадорите на Иран, Ирак, Сирија и Русија ги критикуваа акциите на САД.

  Американските сили во Ирак и Сирија беа цел на 165 напади од 7 октомври во последната ескалација на блискоисточната криза. По смртоносниот напад на 28 јануари врз американската база во Јордан, САД одговорија со сила, започнувајќи серија напади против наводни проирански групи во Сирија и Ирак.

  Рускиот амбасадор Василиј Небензија рече дека ова се најновите во низата незаконски и неодговорни напади на САД кои ја потврдуваат агресивната природа на американската политика на Блискиот Исток. „Лондон, исто така, треба да одговара за учеството во провокациите на големиот брат во Вашингтон“, рече Русинот за улогата на ОК, додавајќи дека САД намерно го вовлекуваат Иран во регионален конфликт.

  Иранскиот амбасадор Амир Саид Иравани целосно се согласи со него и додаде дека нападите на САД се незаконски, неоправдани, грубо кршење на основните принципи на меѓународното право и Повелбата на ОН. Тој увери дека Иран нема воено присуство во Ирак и има советници во Сирија на покана на владата во Дамаск. „Со нападите, САД само го одвлекуваат вниманието од вистинските причини за кризата, а тоа се окупација, агресија и геноцид од страна на Израел“, рече Иравани, додавајќи дека САД и другите земји од НАТО треба да се повлечат од Ирак.

  Заменик ирачкиот амбасадор на земјата, Абас Кадон Обаид ал-Фатлави, ги осуди сите напади на ирачка територија и го повика Советот за безбедност да го заштити територијалниот интегритет на земјите.

  Амбасадорот на Сирија Кусај ал Дахак како главна причина за конфликти во регионот ја наведе деструктивната политика на САД кои слепо ја поддржуваат израелската окупација на Палестина. Тој ги обвини САД дека погрешно го толкуваат членот 51 од Повелбата на ОН, кој зборува за правото на државите на самоодбрана.

  Токму овој напис заменик-амбасадорот на САД во ОН, Роберт Вуд, повторно го наведе во својот говор како изговор за последните американски воени операции на Блискиот Исток.

  Во својот говор, словенечкиот амбасадор Самуел Жбогар изрази зголемено чувство на беспомошност во однос на запирање на прелевањето на конфликтот од Газа во поширокиот регион. „Продолжуваме да веруваме дека најдобриот начин да се запре спиралата на насилство во регионот е мирот во Газа. Мора да се запре бомбардирањето на Газа, како и нападите врз Израел“, рече Жбогар и ги повика сите во регионот да работат на намалување на тензиите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img