More

  Русија го критикува француското „милитаристичко лудило“

  spot_img

  Францускиот претседател Емануел Макрон и украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска телефонски разговараа за ситуацијата на линијата на фронтот и за потребите на Украина од оружје и муниција.

  „Разговаравме за ситуацијата на линијата на фронтот и за одбранбените потреби на Украина, кои вклучуваат беспилотни летала, артилерија и муниција, опрема за електронско војување и системи за противвоздушна одбрана“ – напиша Зеленски на X.

   

  Тој го оцени разговорот како „многу позитивен и конкретен“ и се заблагодари на Франција за „непоколебливата поддршка“.

  Елисејската палата потврди дека двајцата лидери разговарале за „развојот на ситуацијата на теренот и потребите на Украина“.

  „Претседателот на државата уште еднаш ја истакна решеноста на Франција да и ја обезбеди на Украина сета потребна поддршка на долг рок, во соработка со нејзините партнери, со цел на крајот да се смири руската воена агресија“ – стои во известувањето од Елисејската палата.

  Двајцата лидери разговарале и за билатералниот договор за одбрана што Франција и Украина имаат намера да го склучат наскоро, по примерот на оној што Киев неодамна го склучи со Обединетото Кралство.

  Француската поддршка за Украина поттикна ескалација на тензиите со Русија во последните недели, која го критикуваше француското „милитаристичко лудило“, алудирајќи на ветувањето на Франција за нови испораки на оружје за Киев.

  Во понеделникот, по смртта на двајца француски хуманитарни работници во руските напади во Украина минатата недела, рускиот амбасадор во Франција, Алексеј Мечков, беше поканет на интервју во француското Министерство за надворешни работи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img