More

  Републиканскиот лидер на Претставничкиот дом останува на функцијата со помош на демократите

  spot_img

  Републиканскиот претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Мајк Џонсон, во средата вечерта преживеа обид да го смени од функцијата со помош на демократите, јавуваат американските медиуми.

  Гласањето за импичмент беше побарано од републиканката Марџори Тејлор Грин од Џорџија.
  Домот гласаше да го повлече нејзиниот предлог за импичмент од дневниот ред, при што само 11 републиканци и нешто повеќе од 30 демократи гласаа против.

  Огромното мнозинство републиканци и демократи го отфрлија предлогот на конзервативниот пратеник, кој е познат по тоа што застапува теории на заговор и екстремни испади.

  Демократите го заштитија Џонсон затоа што ја потврди помошта за Украина
  Тејлор Грин поднесе предлог за отповикување на Мајк Џонсон, откако републиканецот од Луизијана ги стави на гласање предлозите за помош за Украина, Израел и Тајван кон крајот на април, откако неколку месеци одбиваше да го стори тоа, бидејќи поранешниот претседател Доналд Трамп не сакаше продолжување на помошта за Украина.

  За да ја потврдат помошта, демократите решија да го заштитат Џонсон од судбината на неговиот претходник Кевин Мекарти, кој беше соборен минатиот октомври на предлог на републиканското малцинство. Одлуката беше донесена откако тој се договори со Белата куќа за буџетот и продолжувањето на финансирањето на федералните владини агенции.

  Тејлор Грин најави дека ќе поднесе уште едно барање за импичмент пред општите избори во ноември. Сепак, предлогот ќе пропадне без учество на демократите.

  Најмладиот син на Доналд Барон Трамп ќе биде еден од делегатите на Флорида на националната конвенција на Републиканската партија овој јули во Милвоки, според телевизијата NBC. Синот на Меланија и Доналд Трамп ќе заврши средно училиште на 17 мај, но досега нема многу јавни настапи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img