More

  Чудо овошје: Го зајакнува имунитетот, го намалува холестеролот и ја стимулира работата на тироидната жлезда

  spot_img

  Сибирска аронија (Aronia melanocarpa), позната и како сибирска боровинка. Со цедење на овие бобинки се добива сок од аронија – неверојатно здрав и ефикасен природен сок.

  Аронијата според многу експерти е најздравото овошје на светот, а потекнува од Северна Америка. Денес се одгледува низ целиот свет – во Русија, Полска, Украина, Германија, Бугарија, пишува Данас.

  Интересно е што аронијата нема природни непријатели, а освен тоа – отпорна е на сите временски услови како и на екстремно ниски температури.

  Може да се консумираат свежи, доволно е да се јадат од 200 до 300 грама дневно. Покрај тоа, тие можат да се замрзнат, сушат, варат како мармалад, сок, сируп, компот.

  Истражувањата покажуваат дека аронијата има антиканцерогено дејство.

  Аронијата е богата со антиоксиданси и затоа ги штити здравите клетки во телото и крвната плазма од оксидативен стрес, забавувајќи го процесот на стареење на телото и спречувајќи развој на хронични болести.

  Ја стимулира работата на тироидната жлезда и затоа е особено препорачлив за луѓе кои патат од хипертироидизам. Дополнително, аронијата спречува појава на кардиоваскуларни заболувања, го намалува високиот крвен притисок и холестеролот и го стимулира производството на добар холестерол.

  Ја поттикнува и работата на црниот дроб, ги смирува грчевите и болките во цревата, го намалува воспалението на цревната слузница и ја стопира дијареата. Аронијата е корисна и при воспаление на уринарниот тракт.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img