More

  Рекордни 13,4 милиони луѓе го полагаат „најтешкиот приемен испит во светот“

  spot_img

  Рекорден број средношколци ширум Кина почнаа да полагаат високо конкурентен испит кој може да одлучи за нивната иднина.

  Дводневниот приемен испит за Националниот универзитет, познат како „гаокао“, е најголемиот академски тест во светот, јавува Си-Ен-Ен.

  Кинеските државни медиуми, исто така, го прогласија за „најтешкиот“ приемен испит за колеџ во светот поради високиот влог, конкурентноста и интензитетот, при што студентите го ставаат сето она што го научиле за 12 години во неколку предметни тестови кои траат помалку од два часа. секој.
  Повеќе од 13,4 милиони студенти се пријавија за испитот оваа година, надминувајќи го минатогодишниот рекорд од 12,9 милиони, што го прави најголемиот „гаокао“ што некогаш се одржал во Кина.

  Кинеските студенти поминуваат години студирајќи за исклучително тежок испит, бидејќи високиот резултат е единствениот начин да се влезе во најдобрите факултети во земјата.

  Испитот опфаќа предмети како кинеска литература, математика, англиски јазик, физика, хемија, политика и историја.

  Повеќето студенти добиваат само еден удар на исцрпувачкиот тест, за разлика од американските студенти кои можат повторно да го полагаат SAT.

  Во петокот, на првиот ден од полагањето, родителите нетрпеливо чекаа пред училишните порти откако ги испратија своите деца во испитните сали. Многу родители и наставници беа облечени во црвено, бојата на победата во Кина, а некои држеа сончогледи – се гледа како на поволен цвет за академски успех.

  Властите воведоа низа мерки за одржување на редот и стабилноста околу местото на сослушувањето.

  Во Пекинг, сообраќајната полиција се појави на улиците уште во шест часот наутро за да помогне во намалувањето на протокот на сообраќај околу училиштето во близина на Летната палата.

  Во Шангај, центрите за испраќање такси почнаа да прифаќаат резервации за студенти кои го полагаа испитот пред една недела, според новинската агенција Ксинхуа.

  Кинеските социјални медиуми беа преплавени со пораки за среќа и охрабрување, со „гаокао“ во тренд како врвна тема за пребарување на платформата Weibo слична на X.

  Многу кинески познати личности – па дури и некои меѓународни ѕвезди – се појавија на социјалните мрежи за да им посакаат среќа на оние што го полагаат испитот.

  Легендата на британскиот фудбал Дејвид Бекам ги објави своите убави желби на Веибо каде има 10 милиони фанови.

  „Само сакам да им порачам „со среќа“ на сите студенти кои наскоро ќе полагаат. Работевте толку напорно. Џин Банг Ти Минг!“ Бекам рече во видеото, усвојувајќи кинеска фраза што значи успех на важни испити.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img