More

  Блинкен го соопшти ставот на САД за израелската инвазија на Рафа

  spot_img

  Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека американската Влада постојано предупредува дека нема да ја поддржи израелската инвазија на Рафа без „јасен“ план од израелската Влада за заштита на повеќе од 1 милион раселени Палестинците, кои во моментов се наоѓаат таму.

  Американската влада, меѓутоа, „сè уште не видела таков план“, додаде тој.

  -Треба да видиме план што ќе ги заштити цивилите од опасност доколку има воена операција, и не само тоа, туку план што ќе обезбеди цивилите да имаат засолниште, храна и лекови – рече Блинкен, пренесен од Ал Џезира.

  Американскиот државен секретар на прес-конференција изјави дека САД изразуваат сочувство до семејствата на сите „очигледно убиени“ во бомбардирањето на објектот за дистрибуција на помош управуван од Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA).

  Во соопштението на УНРВА се наведува дека најмалку 1 член на персоналот е убиен, а 22 други се повредени во израелскиот напад.

  Блинкен призна дека не ги знае сите факти за овој инцидент, но потврди дека за тоа разговарал со претставници на израелската армија, кои му рекле дека истрагата за нападот е во тек.

  Американскиот државен секретар кажа дека луѓето кои работат на дистрибуцијата на и премногу потребната хуманитарна помош во Појасот Газа мора да бидат способни да ја вршат својата работа „што е можно побезбедно и самоуверено“.

  -Израелската армија и израелската Влада имаат одговорност да обезбедат хуманитарната работа да се одвива непречено, што значи да не се напаѓаат јасно означените хуманитарни објекти – рече Блинкен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img