More

  Расте популарноста на внукот на Кенеди

  spot_img

  Американскиот претседател Џо Бајден има предност од еден процент пред Доналд Трамп пред претседателските избори во ноември, откако и двајцата кандидати ја добија поддршката од нивните партии за да се појават на гласачкото ливче, покажа новата анкета на Ројтерс и Ипсос.

  Околу 39% од регистрираните гласачи во еднонеделната анкета, која беше завршена вчера, рекле дека би гласале за демократот Бајден доколку изборите се одржат тој ден, во споредба со 38% кои би гласале за поранешниот претседател Трамп, кандидат на републиканците.

  Водството на Бајден е на маргина на грешка од 1,8 процентни поени. Многу гласачи се неопределени, 11% би гласале за други кандидати, 5% не би гласале, а 7% рекле дека не знаат дали ќе гласаат или одбиле да одговорат.

  И двајцата кандидати носат голема одговорност на првиот реванш на претседателските избори во САД по речиси 70 години. Гласачите се загрижени затоа што Бајден има 81 година и затоа што Трамп се соочува со четири кривични пријави, вклучително и обвинение за обид за поништување на неговиот пораз на изборите во 2020 година.

  Трамп имаше маргинално водство меѓу сите испитаници, но водството на Бајден меѓу регистрираните гласачи е значајно бидејќи луѓето кои се веќе регистрирани за гласање имаат поголема веројатност да излезат во ноември.

  Две третини од гласачите со право на глас излегоа на претседателските избори во 2020 година на кои Бајден го победи Трамп. Во седумте држави каде што резултатите од 2020 година беа блиску, во групата која во ноември повторно може да се покаже како клучна, Трамп води пред Бајден со 40% до 37% меѓу регистрираните гласачи.
  Додека анкетите ширум земјата сигнализираат за кого ќе гласаат САД, само неколку држави обично ја менуваат рамнотежата во американскиот изборен колегиум, кој ја носи конечната одлука на претседателските избори.

  Со оглед на тоа што многу гласачи не се воодушевени ни од Трамп, ни од Бајден, новата анкета покажа раст на популарноста на внукот на Џон Кенеди, независниот кандидат Роберт Ф. Кенеди Јуниор. Според анкетите Роберт Ф.Кенеди може да го поддржат 15% од регистрираните гласачи ако се појави како трет кандидат на гласачкото ливче.

  Се чинеше дека Кенеди може да повлече сличен процент од гласовите од Трамп и од Бајден.

  Кога испитаниците во анкетата бирале меѓу Трамп и Бајден без било какви други опции, Бајден имал водство од 50 до 48% од регистрираните гласачи, додека 2% одбиле да одговорат на прашањето.

  Иако Трамп лесно ја победи поранешната гувернерка на Јужна Каролина, Ники Хејли во пратеничката група за републиканска номинација, тој е ранлив меѓу независните, па дури и во својата партија. Само околу 37% од поддржувачите на Ники Хејли планираат да гласаат за Трамп откако таа се повлече од трката за републиканците, покажа анкетата.

  Околу 16% од испитаниците во анкетата рекле дека ќе гласаат за Бајден, додека останатите рекле дека би гласале за некој друг или воопшто нема да гласаат.

  Анкетата на Ројтерс/Ипсос собра онлајн одговори од 4.094 возрасни Американци, вклучително и 3.356 регистрирани гласачи, со маргина на грешка од 1,8 процентни поени за регистрираните гласачи и 1,7 за сите испитаници.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img