More

  Путин: Сакала или не, убавицо моја, тоа ти е должност

  spot_img

  „Сакалa или не, (Украино), убавицо моја, тоа ти е должност“.

  Вака изјавил рускиот претседател Владимир Путин обраќајки му се на својот колега Володимир Зеленски на заедничка пресконференција мислејќи на спроведувањето на договорите од Минск со кои Украина треба да се децетнрализира и да им даде поголеми права на побунетите региони. Го опцу ли Путин Зеленски? Барем за таква ја сметаат оваа сурова изјава Си-Ен-Ен и некои телевизиски куќи.

  – Ние не сме негова (убавица) –  одговорил на провокацијата Зеленски пред медиумите, вели Си-Ен-Ен.

  Или да ја земемe неговата целосна изјава:

  – Украина е навистина убавица, но што се однесува на „грабнувањето“, мислам дека Украина е многу трпелива, што е мудро – вели Зеленски.

  Плусинфо веќе пишуваше за тоа како договорите од Минск за Путин се единствениот начин да се избегне криза и војна, а тоа го договориле и со францускиот претседател Макрон на нивната средба во понеделникот. Од друга страна, ваквиот договор за децентрализација би можел да биде погубен за Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img