More

  Путин од Владивосток ја открива својата стратегија за крај на војната

  spot_img

  Украина најверојатно ќе започне мировни преговори само кога ќе снема ресурси, а ќе го искористи секој потенцијален прекин на непријателствата за повторно да се вооружи со помош на Западот – изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи на економски форум во рускиот пристанишен град Владивосток во Пацификот.

  Путин рече дека контраофанзивата на Украина против руските сили досега била неуспешна и дека украинската армија претрпела големи загуби.

  – Имам впечаток дека тие сакаат да гризат колку што можат, а потоа, кога нивните ресурси се блиску до нула, да постигнат прекин на непријателствата и да започнат преговори за да ги вратат своите ресурси и да ја вратат борбената способност – рече Путин.

  Рускиот претседател додаде дека многу потенцијални посредници го прашале дали Русија е подготвена да престане да се бори, но тој рече дека Русија тешко може да престане да се бори кога ќе се соочи со украинска контраофанзива.

  За да има какви било шанси за разговори, рече Путин, Украина прво ќе треба да ја укине својата самонаметната законска забрана за мировни преговори и да објасни што сака.

  – Тогаш ќе видиме – рече Путин.

  Борбените авиони Ф-16 што Западот ќе му ги достави на Киев само ќе го „продолжат конфликтот“ во Украина, изјави Путин.

  – Ќе испорачаат Ф-16. Дали тоа ќе промени нешто? Мислам дека не. Тоа само ќе го продолжи конфликтот – рече рускиот претседател.

  Путин изрази задоволство од фактот што 270.000 Руси доброволно се приклучиле „во последните шест или седум месеци“ во редовите на армијата и волонтерските формации кои се борат во Украина, покрај 300.000 војници мобилизирани минатата година.

  – Направивме делумна мобилизација и беа регрутирани 300.000 луѓе. И во последните шест-седум месеци, 270.000 луѓе доброволно потпишаа договори за да служат во вооружените сили и волонтерските единици – рече Путин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img