More

  Жена е спасена по 36 часа, влеченa од морето 80 километри

  spot_img

  Жена која пливала покрај плажа во Јапонија била пронајдена на 80 километри од брегот откако поминала 36 часа лебдејќи во морето, соопштија јапонските власти.

  Крајбрежната стража во понеделникот околу 20:00 часот добила дојава за исчезнување на кинески државјанин во Шизука, во централна Јапонија, па веднаш била започната акција за пребарување и спасување.

  Жената, чиј идентитет не се соопштува, им рекла на спасувачите дека ја одвлекла морето и дека не можела да се врати на плажата бидејќи пливала со шмукачот.

  „Конечно беше спасена околу осум часот во средата наутро, во водите крај јужниот дел на полуостровот Босо, во префектурата Чиба, источно од Токио“, изјави претставник на локалната власт.

  „Има околу 80 километри додека врана лета меѓу плажата и местото каде што е пронајдена“, додаде тој.

  Пливачката е префрлена во болница и нејзиниот живот не е во животна опасност.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img