More

  Путин не е добредојден на комеморацијата на Денот Д

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин нема да биде поканет на комеморацијата на 80-годишнината од слетувањето на сојузничките трупи во Нормандија во јуни 1944 година, Денот Д, соопштија француските организатори.

  Иако тогашната советска армија не учествувала во инвазијата на Нормандија, Русите биле меѓу сојузничките воени сили во времето на таа позната битка. Меѓу нив имало и руски емигранти кои служеле во британската армија.

  Поранешниот Советски Сојуз не учествуваше во истоварувањето во Нормандија, но одигра клучна улога во победата на сојузниците на Источниот фронт, нешто на што Русите се многу горди. Милиони советски војници загинаа во битките против фашистичка Германија.

  „Повеќе од две години Руската Федерација води агресивна војна против Украина, што Франција силно ја осудува“, изјавија организаторите за Ројтерс.

  „Со оглед на таквите околности, претседателот Путин нема да биде поканет да учествува на комеморацијата на истоварувањето во Нормандија. „Русија ќе биде поканета како претставник имајќи ја предвид важноста на улогата на руските граѓани и пожртвуваноста на советскиот народ затоа што треба да се почитува нивниот придонес во победата над фашизмот во 1945 година“, велат тие.

  Во јуни, комеморациите го одбележуваат денот кога повеќе од 150.000 сојузнички војници слетаа на бреговите на Франција за заеднички да ги протераат воените сили на нацистичка Германија од Европа.

  Ројтерс пишува дека е малку веројатно Путин да ја прифати поканата да присуствува на настанот во Нормандија.

  Од инвазијата на Украина, тој ретко ја напушта Русија, делумно поради налогот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за негово апсење, иако не е признат од официјална Москва.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img