More

  Путин и Ким Џонг Ун потпишаа договор за стратешко партнерство

  spot_img

  Претседателите на Русија и Северна Кореја, Владимир Путин и Ким Џонг Ун денеска потпишаа сеопфатен договор за стратешко партнерство, јави ТАСС.

  Помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков објасни дека новиот документ ќе ги замени Договорот за пријателство и взаемна помош од 1961 година, Договорот за пријателство и добрососедска соработка од 2000 година и Декларацијата Москва-Пјонгјанг од 2000 и 2001 година.

  Според Ушаков, потребата од нов документ се појавила по промената на геополитичката ситуација во светот и регионот, како и квалитативните промени во билатералните односи.

  Претставникот на Кремљ истакна дека новиот документ ќе биде во согласност со сите основни принципи на меѓународното право, нема да биде од каква било конфронтирачка природа и нема да биде насочен против ниту една земја, туку ќе има за цел да обезбеди поголема стабилност во регионот на североистокот. Азија, додава Тас.

  Севернокорејскиот лидер претходно вети целосна поддршка за руската војна во Украина, пред да започне еден на еден состанок со рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пјонгјанг, во обид да ја прошират својата економска и воена соработка и да покажат обединет фронт против Вашингтон. АП.

  Како што објасни Јуриј Ушаков, помошник на рускиот претседател, во формат еден на еден, двајцата шефови на држави можат да разговараат за „најважните, најчувствителните прашања“, а членовите на делегациите може да се приклучат, доколку е потребно, на ТАСС јави агенцијата од Пјонгјанг.

  Во исто време, АП – повикувајќи се на руските државни агенции ТАСС и РИА Новости – истакнува дека Путин му се заблагодарил на Ким за неговата поддршка во Украина и рекол дека двете земји ќе потпишат договор за зајакнување на нивното партнерство бидејќи и двете „се борат против империјалистичката хегемонистичка политика на Соединетите Држави и нивните сателити против Руската Федерација“.

  Владимир Путин и Ким Јонг UNВладимир Путин и Ким Јонг УНГаврил Григоров, Спутник, Кремљ Базен Фото преку АП
  Танјуг/Владимир Смирнов, Спутник, Кремљ базен Фото преку АП
  Танјуг/Владимир Смирнов, Спутник, Кремљ базен Фото преку АП
  Kremlin.ru/Handout преку REUTERS
  Владимир Путин и Ким Јонг UNВладимир Путин и Ким Јонг УНГаврил Григоров, Спутник, Кремљ Базен Фото преку АП
  Танјуг/Владимир Смирнов, Спутник, Кремљ базен Фото преку АП
  Посетата на Путин доаѓа во време на зголемена загриженост за договорот за вооружување во кој Северна Кореја и дава на Русија потребната муниција за да ја поттикне војната на Москва во Украина, во замена за економска помош и трансфер на технологија што може да ја зајакне заканата од нуклеарното оружје и ракетните програми на Ким. оценува американската агенција.

  Северна Кореја е под тешки санкции на Советот за безбедност на ОН поради нејзината програма за оружје, додека Русија, исто така, се соочува со санкции од САД и нејзините западни партнери поради агресијата врз Украина.

  По разговорите еден на еден, се очекува заедничко соопштение на Путин и Ким.

  Според претходните најави, Путин во среда навечер ќе отпатува за Виетнам.

  Ким рече дека односите меѓу Москва и Пјонгјанг сега се уште поблиски отколку во советско време и ја нарече посетата на Путин како можност да се зацврсти нивното „огнено пријателство“.

  Ким вети „целосна поддршка и солидарност на неговата земја до руската влада, армија и народ во спроведувањето на специјална воена операција во Украина за заштита на суверенитетот, безбедносните интереси и територијалниот интегритет“. Не беше веднаш јасно како може да изгледа таа поддршка, според АП.

  Ким користеше сличен јазик во минатото, постојано велејќи дека Северна Кореја го поддржува она што тој го опишува како праведна акција за заштита на интересите на Русија и обвинувајќи ја кризата на „хегемонистичката западна политика предводена од САД“.

  Тој ја поздрави и „важната улога и мисија на Русија во зачувувањето на стратешката стабилност и рамнотежа во светот“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img