More

  Израелските сили, наводно, сè уште ја гранатираат хуманитарната зона во Газа

  spot_img

  Израелската армија продолжува со нападите врз Газа. Меѓу другото, ноќе ја нападна областа долж медитеранскиот брег Ал Маваси, која во мај беше одредена како хуманитарна зона и засолниште за бегалците од Рафах. Во светло на зајакнувањето на конфликтот со Хезболах, израелската армија го потврди и планот за офанзива во Либан.

  Израелската армија уби седум лица во ноќно гранатирање на хуманитарна зона на брегот на Средоземното Море. Уште шест Палестинци се убиени во воздушен напад врз станбена зграда во градот Газа, а едно лице е убиено од израелската армија за време на тековната офанзива во областа Рафах, јави катарската телевизија Ал Џезира.

  Во меѓувреме, израелската армија продолжи со операциите на други места во Палестина, гаѓајќи ги и Либан и Сирија.

  На окупираниот Западен Брег, израелски војници раниле најмалку четири лица со огнено оружје за време на рација во населбата Калкилија, јавуваат локалните медиуми Вафа.

  Додека израелските сили се борат на повеќе фронтови, протестите во Израел продолжуваат против екстремно десничарската влада на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Неколку илјади демонстранти повторно се собраа во вторникот во близина на израелскиот парламент, повикувајќи на предвремени избори и договор за ослободување на заложниците кои ги држеше палестинското исламистичко движење Хамас во Газа. Најмалку 37.372 лица се убиени во израелските напади врз Газа од 7 октомври минатата година.

  Израел, исто така, ги потврди плановите за офанзива во Либан
  „Многу сме блиску до моментот кога ќе одлучиме да ги промениме правилата на игра против Хезболах и Либан. Во тотална војна, Хезболах ќе биде уништен, а Либан ќе биде сериозно погоден“, рече во вторникот израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кач.

  На неговите изјави следеше порака од армијата дека на состанокот за ситуацијата на северот на земјата командантите ги потврдиле и одобрија плановите за офанзивата во Либан. Истовремено, армијата се обврза на дополнително зајакнување на подготвеноста на силите на северот, кој е редовна цел на прекугранично гранатирање.

  Ситуацијата во пограничната област дополнително се влоши минатата недела кога командантот на Хезболах Сами Абдалах беше убиен во израелски напад во јужен Либан. Израелските сили денеска потврдија дека повторно го нападнале Либан со авиони.

  Од октомври минатата година, можноста за инвазија на Либан ја споменуваат израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант.

  Хезболах, како партија и вооружено движење, беше основан со помош на Иран во 1985 година како одговор на израелската окупација на јужен Либан, која траеше до 2000 година. Шест години подоцна, израелската армија повторно ја нападна областа како одговор на нападите на Хезболах. За време на 34-дневната војна, во тоа време беа убиени повеќе од илјада луѓе.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img